Generał chrystusowców odpowiada na list abp. Gądeckiego

(fot. youtube.com)

W odpowiedzi na list metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego generał chrystusowców ks. Ryszard Głowacki poinformował, że kanoniczny proces karno-administracyjny kapłana skazanego za molestowanie seksualne 13-letniej dziewczynki, zgodnie z poleceniem Stolicy Apostolskiej został wszczęty i jest w toku.

 
"Za zaistniałą sytuację popełnienia przez naszego kapłana przestępstwa i jego konsekwencje serdecznie przepraszam pokrzywdzonych oraz wszystkich wiernych Kościoła, którzy poczuli się zgorszeni, a ich chrześcijańska wiara została wystawiona na próbę" - napisał przełożony Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
 
Poniżej pełny tekst odpowiedzi przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego:
 
Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, 
metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
 
Odpowiadając na pismo Przewielebnego Księdza Arcybiskupa jak również na medialne doniesienia związane z osobą ks. Romana chciałbym poinformować, że kanoniczny proces karno-administracyjny - zgodnie z poleceniem Stolicy Apostolskiej - został wszczęty i jest w toku. Trybunał został powołany i trwają czynności procesowe. Zapewniam Księdza Arcybiskupa, że dołożymy wszelkich starań, aby sprawę zakończyć jak najszybciej zachowując przy tym wymagania stawiane przez prawo kanoniczne.
 
Ksiądz Roman od czasu zakończenia odbywania zasądzonej kary więzienia przebywa w domu zakonnym naszego zgromadzenia w Puszczykowie. Jest to dom księży emerytów i ks. Roman pomaga tam starszym współbraciom spełniając codzienne posługi.
 
Oczywiście ks. Roman został zawieszony we wszystkich czynnościach duszpasterskich i tego zakazu przestrzega nie prowadząc żadnej działalności kapłańskiej w parafiach, nie katechizuje, ani nie ma kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Pozostawiono mu możliwość sprawowania Mszy Świętej w kaplicy tylko tego jednego naszego domu zakonnego. Kaplica w domu w Puszczykowie nie jest kaplicą publiczną, parafialną. Wierni, którzy sporadycznie pojawiają się tam na Eucharystii są w różny sposób związani z naszym zgromadzeniem.
 
Wyrażam szczery ból i żal wobec Przewielebnego Księdza Arcybiskupa. Za zaistniałą sytuację popełnienia przez naszego kapłana przestępstwa i jego konsekwencje serdecznie przepraszam pokrzywdzonych oraz wszystkich wiernych Kościoła, którzy poczuli się zgorszeni, a ich chrześcijańska wiara została wystawiona na próbę.
 
W Towarzystwie Chrystusowym nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na tego typu działania, bądź ukrywanie czynów przestępczych tak bardzo sprzeniewierzających się powołaniu kapłańskiemu i zakonnemu. Mamy nadzieję, że nigdy więcej taka sytuacja się u nas nie powtórzy.
 
ks. Ryszard Głowacki
Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego
Poznań, 10 stycznia 2017 roku
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 17:48:14 | 2017-01-11
Odkąd Kościół Powszechny odszedł od praktyk Mszy Egzorcystycznych upadli strasznie poniewierają wiernymi tych Kościołow oraz ich Kapłanami.

Nie mówię tego, bo mi to ktoś powiedział, lecz mówię co widzę po różnych parafiach.

I muszę przyznać, że jestem bezsilny wobec uporu                   względem Mszy Uwielbienia, Mszy Uwolnienia, Egzorcyzmów itd po różnych parafiach.

Gdyby takie praktyki miały miejsce choćby 4 razy w roku w każdej parafii, nie było by tego stanu co jest obecnie.
A jest niestety źle!

Jeden został przyłapany, a ilu wciąż przegrywa walkę z upadłymi?
Są również tacy co wogóle tej walki nie podejmują, bo dla nich "ksiądz" to tylko zawód, jak wiele innych.

Dlaczego Biskupi nie chą wsprowadzać powszechności praktyk egzorcyzmow w każdej parafii, zakonie, klasztorze?

Mamy tego smutne skutki w postaci skandalu, wstydu i upadku kapłana, a przede wszystkim jakiś ofiar procederu.

Rozejrzyjcie się czasem po świątyniach, ilu to samych tylko parafian jest zniewolonych przez alkohol, a przecież zniewoleń jest cały wachlarz.

A przecież ten wachlarz zaczyna się od...

wedle Ewargiusza z Pontu od "obżarstwa".
I jest w tym święta racja.

Oceń 3 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

czesiek900 12:09:55 | 2017-01-11
(1 Koryntian 6:9, 10) A czyż nie wiecie, że nieprawi nie odziedziczą królestwa Bożego? Nie dajcie się wprowadzić w błąd. Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani mężczyźni utrzymywani do celów sprzecznych z naturą, ani mężczyźni kładący się z mężczyznami, 10 ani złodzieje, ani chciwcy, ani pijacy, ani rzucający obelgi, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego.

Oceń 5 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook