"Wizyta papieża nas umocniła"

Radio Watykańskie
(fot. sandis sveicers / Shutterstock.com)

"Wizyta Papieża Franciszka umocniła nas w szukaniu sił do zjednoczenia się w jeden naród" - powiedział proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel leżącej na peryferiach Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. Prowadzą ją karmelici.


Już od 3 lat parafia opiekuje się uchodźcami, których z powodu prześladowań na początku 2014 r. było ponad 10 tys.

 

"Kiedy przyszli, myśleliśmy, że chodziło o krótki, kilkudniowy pobyt - dodał o. Mesmen. - Tymczasem minęły już trzy lata". Dziś przebywa tam około 3 tys. uchodźców.

 

Zapytany przez dziennikarza włoskiego dziennika Avvenire, w jaki sposób radzą sobie ludzie przebywający w tym obozie, proboszcz odpowiedział: "Przede wszystkim żyją dzięki Bożej Opatrzności; potem pomagają im organizacje humanitarne, które wspierają ich z projektami zdrowotnymi i w najbardziej podstawowych potrzebach - mówił o. Mesmen.

 

- Organizują się też sami uchodźcy, wspierają się w organizowaniu żywności. To wspólnotowa solidarność. My w Karmelu - dodał proboszcz - najpierw pomagamy im wspierając ich modlitwą. A potem każdego dnia spotykamy się z nimi i staramy się wyjść naprzeciw ich potrzebom. W ten sposób dzięki pomocy naszych dobroczyńców każdego dnia dostarczamy im 20 tys. litrów wody, a także żywość" - poinformował karmelita.

 

Proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel mówił także o trudnościach, jakie napotyka się w obozie: "Przede wszystkim rodziny nie mają intymności, rodzice często tracą autorytet u swoich dzieci, stosuje się przemoc, są przypadki bandytyzmu, dziewczęta zachodzą w ciążę". Karmelici mają jednak nadzieję, że "rząd szybko przyjdzie z pomocą tym biednym ludziom w znalezieniu godnego życia".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook