Patriarcha nałożył sankcje na ekstremistów wśród duchownych

(fot. Loraine, via Wikimedia Commons)

Grecko-prawosławny patriarcha Jerozolimy, Teofil III nałożył sankcje na przywódców nacjonalistycznej frakcji palestyńskich duchownych swego Kościoła.

 

Według informacji mediów sankcjalmi objęci zostali m.in. arcybiskup Sebastii, Atallah Hanna i opat z Mar Saba, archimandryta Christophoros Atallah. Abp. Hanna został skreślony z listy płac, opat Atallah - odwołany ze swojego klasztoru i wezwany do Jerozolimy.


W środowisku palestyńskim panuje opinia, że patriarcha, skłaniający się do współpracy z Izraelem, zemścił się w ten sposób na dwóch hierarchach swego Kościoła, zdecydowanie antyizraelskich. Jednak w tle jawi się także odwieczny konflikt narodowościowy. Od XVI wieku na tronie patriarchy zasiadają Grecy, podczas gdy większość duchowieństwa to Arabowie.

 

Teofil III był pierwszym od stuleci patriarchą, który na kierownicze funkcje powołał m. in. Arabów, w tym dwóch obecnie ukaranych. Oparte na zasadzie parytetu obsadzenie kierownictwa patriarchatu nastąpiło na wyraźne życzenie władz Autonomii Palestyńskiej i rządu Jordanii, jak poinformował wówczas izraelski dziennik "Haaretz“. Abp Atallahowi Hannie zarzuca się sympatyzowanie z radykalnymi kręgami palestyńskimi, także z Hamasem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook