Kard. Nycz życzy owocnej służby abp. Jędraszewskiemu

(fot. PAP/Marcin Obara)

Archidiecezja krakowska jest jedną z historycznie najstarszych i najważniejszych; życzę abp Markowi Jędraszewskiemu, by owocnie służył Kościołowi krakowskiemu - powiedział w czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

Dotychczasowy metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, mianowany przez papieża Franciszka nowym metropolitą krakowskim, zastąpi odchodzącego na emeryturę kard. Stanisława Dziwisza.

 

Komentując ten wybór, metropolita warszawski powiedział, że jest to bardzo ważna zmiana dla Kościoła w Polsce. "Archidiecezja krakowska jest jedną z historycznie najstarszych i najważniejszych przez te wszystkie wydarzenia i osoby (...) to znaczy papieża Jana Pawła II i wielkiego kardynała Franciszka Macharskiego" - powiedział kard. Nycz.

 

Papież, mianując biskupów poszczególnych diecezji, kieruje się przede wszystkim dobrem Kościoła powszechnego, partykularnego, lokalnego - i takiej zmiany dokonał w Kościele krakowskim - podkreślił kard. Nycz.

 

Kard. Nycz przypomniał, że "dość dobrze" zna archidiecezję krakowską, do której niebawem trafi abp Jędraszewski, ponieważ sam w niej spędził wiele lat życia "kapłańskiego, biskupiego". "Jest to diecezja ugruntowana, która ma w sobie Kraków, który stanowi połowę mieszkańców, a drugą połowę stanowi szeroko rozumiana ziemia krakowska. Jest to jednocześnie diecezja, która ma swoją tradycję, swoją historię i swoje dziś - dziś, które koncentruje się wokół nauki i jest ośrodkiem porównywalnym do Warszawy, jeśli chodzi o liczbę uczelni i o liczbę studentów. Jest bardzo mocnym ośrodkiem kultury" - podkreślił.

 

Podkreślił, że diecezja krakowska jest również bardzo ważnym ośrodkiem życia zakonnego. Przypomniał, że pracuje w niej ponad 2 tys. kapłanów, z których prawie połowa to zakonnicy, są też liczne zakony żeńskie, jest 13 seminariów, w tym krakowskie seminarium diecezjalne. Działa 450 parafii, co - jak zaznaczył - "jest skalą ogromną". "Jest to diecezja bardzo dobra w znaczeniu religijnym, w znaczeniu przywiązania ludzi do Kościoła, jak również w znaczeniu wypracowania form duszpasterstwa" - podsumował metropolita warszawski.

 

"Życzę, żeby ksiądz arcybiskup mógł jak najszybciej wejść w te wszystkie sprawy i problemy; żeby poznał tę diecezję i jako następca biskupów krakowskich owocnie służył Kościołowi krakowskiemu" - powiedział kard. Nycz.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook