Kardynał, imam i pastor: pokój tylko przez dialog

(fot. ZGD / Shutterstock.com)

Jeśli będziemy widzieli tylko to, co nas dzieli, to nie dojdziemy donikąd - wskazują na to trzej twórcy Platformy Międzyreligijnej w Republice Środkowoafrykańskiej. To właśnie dzięki ich niestrudzonym działaniom kraj ten powoli wychodzi z wojny i kładzie się tam podwaliny pod kruchy pokój.

 

Nowo mianowany przez papieża środkowoafrykański kardynał Dieudonné Nzapalainga oraz imam Oumara Kobine Layam i pastor protestancki Nicolas Guérékoyaméné-Gbangou, bo to właśnie o nich mowa, gościli wczoraj wieczorem w rzymskiej siedzibie Wspólnoty św. Idziego, która aktywnie wspomaga ich w budowaniu porozumienia. Potwierdzili tam, że Platforma Międzyreligijna nadal pozostaje skutecznym modelem budowania dialogu i pokoju w tym kraju. Widocznym tego wyrazem była ich dzisiejsza wspólna wizyta w rzymskim meczecie.

 

- Międzyreligijne działania przekonały Środkowoafrykańczyków, że warto wspólnie trudzić się na rzecz budowania pokoju. Przede wszystkim jednak wytrąciły broń podziałów i nienawiści z rąk manipulatorów, którzy starali się szczególnie zdobyć młodzież, aby wykorzystywać ją potem w krwawych walkach - mówi kard. Nzapalainga. Wskazuje zarazem, że dzięki orężowi "modlitwy i dialogu" coraz skuteczniej udaje się uwalniać religie od "przemocy, która je wynaturza".

 

Imam i pastor zauważyli z wdzięcznością, że wizyta papieża Franciszka w tym kraju stanowiła punkt zwrotny w historii Republiki Środkowoafrykańskiej i pozwoliła uwierzyć jej mieszkańcom, że życie w pokoju naprawdę jest możliwe. Twórcy Platformy zaapelowali zarazem do wspólnoty międzynarodowej, by nadal wspierała ich w umacnianiu dialogu i pojednania narodowego, niosąc jednocześnie konieczne wsparcie humanitarne ubogim mieszkańcom tego kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ZbyszekMichal 20:15:21 | 2016-11-22
Warto praktykę dialogu roszerzyć także na osoby w Kościele Katolickim z którymi się nie zgadzamy. Nie tylko mam na myśli "tradsów", ale zwłaszcza fanów Franciszka. I jego samego...

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

PoloCocktowiec Kowalski 19:19:22 | 2016-11-22
codziennie muzułmanie mordują i gwałcą

dyskutować! dyskutować! dialog musi być! 

no i oczywiście na początku trzeba przeprosić, że się jest chrześcijaninem 

Oceń 36 12 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook