Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

(fot. sxc.hu)

"Pokój dla Iraku" - to hasło tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zorganizowanego z inicjatywy Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

 

Z okazji obchodów, które w tym roku przypadają 13 listopada, do Polski przyleciał chaldejski arcybiskup Irbilu - Baszar Warda.

 

Podczas konferencji prasowej 10 listopada w Warszawie przedstawił on dramatyczną sytuację współczesnych chrześcijan w swoim kraju. "Ponad dwa miesiące temu ok. 200 tys. chrześcijan musiało opuścić swoje wioski i domostwa. Kościoły i instytucje kościelne w ciągu 24 godz. wypełniły się uchodźcami. Zadaniem Kościoła było udzielenie natychmiastowej odpowiedzi na tę tragedię duszpasterską i humanitarną" - opowiedział hierarcha. Podkreślił, że zapewnienie pomocy medycznej, pożywienia i schronienia uchodźcom nie byłoby możliwe bez pomocy Kościoła z całego świata.

 

Przypomniał też, że zadaniem Kościoła jest pomoc chrześcijanom w pozostaniu na ich terenach i życia w godnych warunkach.

 

Arcybiskup zaznaczył, że wspólnoty chrześcijańskie, atakowane dziś przez Państwo Islamskie, żyją na tych terenach od pierwszych wieków chrześcijaństwa i że to z rąk chrześcijan z Syrii przyjął chrzest św. Paweł. Przypomniał też, że w trwającym konflikcie chrześcijanie nie są stroną, ale ofiarą, co daje im moralne prawo do budowania pokoju między zwaśnionymi stronami.

 

"Rozpoczął się proces wyzwolenia Mosulu i dziękujemy Bogu, że wszystkie nasze wioski zostały wyzwolone. Kiedy odwiedzałem te wioski, zobaczyłem na własne oczy nienawiść, zniszczenie i diabelską siłę, która wszystko niszczyła" - wspominał abp Warda, odwołując się do wydarzeń z ostatnich tygodni. Powiedział, że ok. 30% domów zostało całkowicie zniszczonych, a 70% podpalono.

 

Wszystkie kościoły zostały podpalone lub zniszczone, łącznie z pochodzącym z VI w. zabytkowym klasztorem św. Michała. Przypomniał też, że chrześcijanie na tych terenach oczekują czegoś więcej niż tylko pomocy w odbudowie swoich wiosek.

 

"Oczekują, liczą na opiekę, po tym, co się stało i na zapewnienie, że taka sytuacja już się nie powtórzy" - oświadczył arcybiskup, przypominając, że opieką należy otoczyć też młode pokolenie, które kształcone przez Państwo Islamskie do zabijania, wymaga resocjalizacji. "Chrześcijanie są gotowi do bycia budowniczymi pokoju, ale to wymaga wsparcia" - podsumował gość spotkania.

 

Obecny na konferencji sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński odczytał komunikat Prezydium KEP w sprawie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, w którym przypomniał m.in., że "w ubiegłym roku Polacy za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali na rzecz uchodźców oraz prześladowanych w Syrii ponad 8 mln zł". Zachęcił, aby wzorem lat ubiegłych, włączyć się w tegoroczne obchody. "Odpowiedzialność za budowanie wspólnoty miłości i jednego Kościoła Jezusa Chrystusa zobowiązuje nas i wzywa do tego, byśmy dzielili się tym, kim jesteśmy i co posiadamy, aby ofiarować naszą modlitwę za braci, którzy potrzebują tego wsparcia" - zaapelował bp Miziński.

 

Podczas konferencji prasowej dyrektor Sekcji Polskiej PKwP ks. Waldemar Cisło przekazał abp. Wardzie plecak Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, symbolizujący pomoc ofiarowaną przez Polaków dla dzieci z Irbilu.

 

"Podczas ŚDM w Krakowie abp Warda mówił, że dobrze byłoby wykonać jakiś miły gest wobec dzieci w Irbilu. Zaczęliśmy więc zbierać plecaki ze szkolnym wyposażeniem. Parafia Miłosierdzia Bożego w Miastkowie zebrała ich 150, firma Rossmann podarowała dwieście plecaków i obuwie sportowe, a kard. Stanisław Dziwisz przekazał 5000 plecaków, które pozostały po ŚDM" - powiedział KAI ks. Waldemar Cisło. Zapowiedział, że podarunki trafią do dzieci w Irbilu na początku grudnia.

 

Według Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dramatyczna sytuacja w Iraku utrzymuje się od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 r., a kraj stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Nieprzerwanie od 1400 lat trwa też konflikt między wyznawcami różnych odłamów islamu. W ciągu ostatnich 10 lat liczba chrześcijan w Iraku spadła z 1,4 mln do niespełna 275 tys. Większość z nich, w obawie o własne życie, ucieka ze swojego kraju do Libanu, Jordanii lub Kurdystanu, gdzie liczba chrześcijan wzrosła z 30 tys. w 2003 do 100 tys. obecnie, mimo że panujące tam warunki życia uchodźców są katastrofalne.

 

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany już po raz 8. z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Po raz drugi jest poświęcony mieszkańcom Iraku - podobnie jak w roku 2010. W najbliższą niedzielę 13 listopada w kościołach w całej Polsce będzie trwała modlitwa o pokój w Iraku. Wierni będą też mogli złożyć ofiarę do puszek lub przekazać ofiarę, wysyłając charytatywny SMS o treści "RATUJE" pod numer 72405.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

maliszewski17 23:05:26 | 2016-11-14
W nawiązaniu do poprzedniego.
Stwierdziłem, że jest możliwość wpłaty na konto Sekcji Polskiej PKWP. Trzeba wejść na stronę internetową http://pkwp.org i w menu u góry strony wybrać opcję "Wspomóż nas". Przechodzi się do formularza, który pozwala na dokonanie wpłaty przez Internet. Niezależnie od tego u dołu strony PKWP podano numery kont dla różnych walut.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maliszewski17 22:39:11 | 2016-11-13
Przydałby się numer konta bankowego dla wpłat na rzecz Kościoła Prześladowanego. Raz dlatego, że z wpłaconej przez SMS kwoty około 18,7% (0,23/1,23) idzie na VAT, a następnie, że można się spodziewać większych ofiar.
Raczej nie wypada wpłacać na konto bankowe kwoty 2,46 zł. Z drugiej strony - trzeba mieć bardzo mocną motywację, żeby wysłać, powiedzmy, 20 SMS-ów ze świadomością, że przy tej okazji 18,7% opłaty zarobi ktoś inny.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?