Bp Solarczyk: młodzi potrzebują świadectwa wiary i miłości

(fot. youtube.com)

- Młodzi potrzebują naszego świadectwa wiary i miłości. Do tego potrzeba ściślejszej współpracy duszpasterstwa powołań z duszpasterstwem młodzieży - powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań bp Marek Solarczyk.

 

Na Jasnej Górze zakończyła się w sobotę wieczorem Jesienna Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań, która przebiegała pod hasłem "Odwaga w Towarzyszeniu Młodym".

 

Przez dwa dni odpowiedzialni za powołania na szczeblu diecezjalnym, zastanawiali się nad owocami ŚDM i ich wykorzystaniem w duszpasterstwie. Gośćmi zjazdu był Wicesekretarz Generalny CCEE (Rady Konferencji Biskupich Europy) ks. Michel Remery oraz Duszpasterz Powołań w Irlandii, ks. Willie Purcell.

 

W czasie Mszy św. otwierającej obrady, Krajowy Duszpasterz Powołań w Polsce ks. dr Marek Tatar przypomniał, że u podstaw pójścia drogą powołania leży miłość, która porządkuje wszystko.

 

- To nie taktyka, dyplomacja czy nawet najlepiej napisane programy dają siłę i odwagę by pójść za Jezusem, ale autentyczna miłość, która rodzi ewangeliczny radykalizm. Owocem tego jest postawa świadka, który jest kimś czytelnym. Jego życie bowiem bardziej przemawia niż najlepsze nawet teksty, przemówienia czy publikacje - przekonywał duchowny. Zachęcał jednocześnie odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań do hojności serca, by z oddaniem siali ewangeliczne ziarno tam, gdzie Bóg ich postawi.

 

W swoim wystąpieniu Duszpasterz Powołań w Irlandii, ks. Willie Purcell mówił o odpowiedzi Kościoła katolickiego w tym kraju na spadek powołań. Zwrócił uwagę, że sytuacja ta została odczytana jako wezwanie duchowieństwa do większego radykalizmu wiary oraz ściślejszej współpracy na różnych szczeblach, tak by wysiłki poszczególnych osób i grup mogły przynieść większe owoce. Pojawił się również pomysł dowartościowania zaangażowania młodych w ich parafiach, poprzez przyznawanie najbardziej zasłużonym medalu św. Jan Pawła II. Ks. Willi zwrócił również uwagę na pozytywne owoce obecności w Irlandii młodych Polaków, którzy poprzez swoje zaangażowanie i świadectwo wiary przyczyniają się do zdynamizowania życia w parafiach.

 

Podsumowując obrady bp Solarczyk zwrócił uwagę, że ŚDM w Krakowie bardzo wyraźnie pokazały nierozerwalny związek duszpasterstwa powołań z szeroko rozumianym duszpasterstwem młodzieży.

 

- Nie da się bowiem mówić o rozeznawaniu drogi życia bez prowadzenia życia wewnętrznego, a najczęściej miejscem odkrywania przez młodych Pana Boga, Jego Słowa i Jego działania, są różnego rodzaju duszpasterstwa, począwszy od tych parafialnych, aż po ruchy, stowarzyszenia katolickie czy wspólnoty związane z konkretną duchowością. W związku z tym ściślejsza współpraca między różnymi osobami i podmiotami zaangażowanymi w pracę z młodymi i dla młodych jest wręcz konieczna. By pomóc młodzieży trzeba po prostu z nią być i mieć dla niej czas - powiedział bp Solarczyk.

 

Planowane jest zorganizowanie w kilku rejonach Polski specjalnych spotkań formacyjno-warsztatowych dla osób zaangażowanych w szeroko rozumiane duszpasterstwo powołań.

 

- Poprzez danie konkretnych narzędzi i pokazanie możliwości chcemy pokazać tym, którzy pracują z młodzieżą nie tylko jak do niej dotrzeć, ale także jak być z nią na różnych etapach jej dorastania i dojrzewania. W związku z tym obok płaszczyzny duchowej, w czasie takich zjazdów, planowany jest również czas na ćwiczenia w grupach i wymianę doświadczeń - zapowiedział bp Solarczyk.

 

Ogólnopolska Kongregacja Referentów Powołaniowych odbywa się dwa razy w roku - jesienią i na wiosnę. Bierze w niej udział ponad 150 osób odpowiedzialnych za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju. Jesienna odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook