Anglikańscy i katoliccy biskupi pielgrzymują do Rzymu

(fot. nathan onions / shutterstock.com)

Anglikańscy i katoliccy biskupi pielgrzymują wspólnie do Rzymu. 36 hierarchów z 19 krajów zgromadziło się w Canterbury, skąd razem udadzą się do Wiecznego Miasta. Ich tygodniowe spotkanie obejmuje m.in. wspólne nabożeństwo, odprawiane przez papieża Franciszka i abp. Justina Welby’ego w środę 5 października.

 

W dawnej katolickiej, a od XVI w. anglikańskiej katedrze w Canterbury biskupi wzięli udział w liturgiach obu wyznań. W sobotę 1 października podczas katolickiej Mszy św. odprawionej w katedralnej krypcie homilię wygłosił anglikański biskup pomocniczy diecezji Europa, David Hamid, zaś nazajutrz podczas anglikańskiej niedzielnej sumy przy głównym ołtarzu świątyni kazanie głosił katolicki arcybiskup-nominat Don Bolen z archidiecezji Regina w Kanadzie.

 

W Canterbury odbyły się też obrady Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej ds. Jedności i Misji (IARCCUM).

 

Podczas pobytu w Rzymie biskupi wezmą udział w obchodach 50-lecia tamtejszego Ośrodka Anglikańskiego, którym kieruje obecnie abp David Moxon. W rozmowie z radiem BBC wyraził on przekonanie, że pełna jedność anglikanów i katolików jest możliwa. Jego zdaniem istnieje już zgodność co do 85 proc. "jądra doktryny", ale porozumienie odnośnie do pozostałych 15 proc. zajmie wiele czasu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?