19 listopada konsekracja nowej katedry w Trondheim

Stara katedra św. Olafa (fot. public domain / wikimedia commons)

Po 15-miesięcznych pracach budowlanych w norweskim Trondheim gotowa jest już nowa katedra katolicka pw. św. Olafa. Jej uroczysta konsekracja odbędzie się 19 listopada z udziałem legata papieskiego, emerytowanego arcybiskupa Westminsteru, 84-letniego kard. Cormac Murphy-O'Connora.

 

Poinformowała o tym Konferencja Biskupów Skandynawskich 27 września na zakończenie swego zebrania jesiennego w Oslo.

 

Świątynia wraz z przylegającym do niej centrum wspólnotowym i mieszkaniami księży ma stać się nowym centrum życia katolickiego w Norwegii. Zlokalizowana jest nieopodal wybrzeża rzeki Nidelva w starej części Trondheim. Według biskupa Oslo, Bernta Eidsvig budowa nowej katedry kosztowała ok. 12,5 mln. euro, z czego 3,7 mln wniosło niemieckie dzieło Bonifatius, wspierające życie Kościoła katolickiego w diasporze.

 

Nowa świątynia pomieści 450 osób. Stary kościół katolicki w Trondheim był w bardzo złym stanie, wspólnota przez pewien czas zbierała się na nabożeństwach w bunkrze z czasów drugiej wojny światowej. Jeszcze w latach 1970-tych w Trondheim mieszkało tylko kilkuset katolików. Z czasem liczba ich znacznie się zwiększyła. Obecnie wspólnota katolicka liczy tam 5,5 tys. osób, wśród nich wielu Polaków, Filipińczyków, przybyszów z Erytrei i Wietnamu.

 

Religia w Norwegii zdominowana jest przez luteranizm. Około 75% populacji należy do luterańskiego Kościoła Norweskiego, który do niedawna korzystał z przywilejów oficjalnej religii państwowej. Frekwencja w świątyniach protestanckich wynosi 10%, w katolickich jest znacznie wyższa. Członkami innych wspólnot religijnych jest około 10% ludności, a 16% ludności nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: katolicy, muzułmanie i zielonoświątkowcy

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook