Zmarł Joseph Sitruk, długoletni wielki rabin Francji

(fot. youtube.com)

W wieku 71 lat zmarł w paryskim szpitalu Joseph Sitruk, długoletni wielki rabin Francji. Jeszcze dziś wieczorem będzie wspominany podczas nabożeństwa w stołecznej wielkiej synagodze.

 
Urodzony 16 października 1944 r. w Tunisie, Joseph Sitruk w wieku 26 lat został zastępcą wielkiego rabina Strasburga, a pięć lat później wielkim rabinem Marsylii. Wielkim rabinem Francji został po raz pierwszy w 1987 r. - był nim przez trzy siedmioletnie kadencje do 2008 r.
 
Utrzymywał liczne relacje z przedstawicielami świata polityki i innych religii. W 2008 r. spotkał się w Paryżu z papieżem Benedyktem XVI. Miał dziewięcioro dzieci.
 
Opowiadał się za "otwartym społeczeństwem, przeciwko wszelkim postaciom getta", a zarazem za integracją Żydów, ale przeciwko ich asymilacji we francuskim społeczeństwie. Chciał "zrejudaizować Żydów", skłaniając ich do powrotu do synagog. Głosił ścisłe przestrzeganie halachy - prawa żydowskiego, zwłaszcza w takich dziedzinach jak nawrócenia, małżeństwa mieszane, zachowywanie odpoczynku szabatowego czy potępienie homoseksualizmu - jeszcze w czerwcu protestował przeciwko paradzie Gay Pride w Tel Awiwie, uznając ją za "próbę moralnej eksterminacji narodu żydowskiego".
 
Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy napisał na Twitterze, że wraz ze śmiercią Sitruka "Republika utraciła wielką postać, która trwale naznaczyła francuski judaizm".
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook