Bp Nitkiewicz: ekumenizm nie stoi w miejscu

(fot. BartekM1559 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

O tym, że ekumenizm nie stoi w miejscu - zapewniał dziś bp Krzysztof Nitkiewicz, uczestnik obrad Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołami Katolickim i Prawosławnym. Komisja zebrała się na swoim czternastym posiedzeniu plenarnym we włoskim mieście Chieti.


Tematem rozpoczętych dzisiaj obrad jest, podobnie jak przed dwoma laty w Ammanie, synodalność i prymat w służbie jedności Kościoła.

 

- Chodzi o dwie formy kierowania Kościołem. Dlatego wspólna refleksja jest ważnym krokiem na drodze do  jedności. Zachęca nas do tego Ojciec św. Franciszek mówiąc np. o potrzebie większej synodalności, która ma u nas wymiar raczej konsultatywny, w prawosławiu zaś decyzjonalny - powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup sandomierski jest Przewodniczącym Rady KEP ds. Ekumenizmu.

Obradom, które potrwają do 22 września, współprzewodniczą kard. Kurt Koch, stojący na czele Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i arcybiskup Telmesosu - Jan (Gecza) z Patriarchatu Konstantynopolskiego.

Oficjalny dialog teologiczny katolicko-prawosławny rozpoczął się formalnie po wizycie Jana Pawła II w Turcji w listopadzie 1979. Po jego rozmowie z ówczesnym patriarchą konstantynopolskim Dimitriosem postanowiono powołać wspólną komisję ds. prowadzenia takiego dialogu, złożoną z 30 przedstawicieli katolickich i tyluż prawosławnych.

Po raz pierwszy zebrała się ona w dniach 29 maja-4 czerwca 1980 na greckich wyspach Patmos i Rodos. Ustalono wówczas m.in. tematykę rozmów i częstotliwość spotkań; odbywają się one na ogół co dwa lata na przemian w obiekcie katolickim i prawosławnym, a w latach, gdy nie obradują komisje, nieraz spotykają się podkomisje dla omówienia np. pojawiających się trudności; jedna z takich podkomisji obradowała w Opolu w czerwcu 1985 r.Członkami komisji są duchowni i świeccy ze środowisk kościelnych i uniwersyteckich: 28 katolików i 28 prawosławnych (po dwóch z 14 Kościołów autokefalicznych). W obradach uczestniczą także przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mat.krk 20:15:42 | 2016-09-17
Arcybiskup z patriarchatu nazywa się Hiob (Getcha), a nie Jan (Gecza) :)

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook