Abp Kowalczyk: krzyża nie można traktować jak dekoracji

(fot. youtube.com)

Dzisiejsza uroczystość przypomina nam wielkie znaczenie krzyża, jako symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy traktować go jako element dekoracyjny naszych domów czy miejsc pracy lub jednego z wielu elementów naszego stroju - mówił abp Józef Kowalczyk w klasztorze ojców dominikanów w Lublinie.

 

W uroczystości uczestniczył prawosławny abp Abel, który przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu na Starym Mieście.

 

W homilii podczas uroczystej sumy odpustowej Prymas senior mówiąc o historii kultu relikwii Męki Chrystusa, ukazywał rolę krzyża w obecnych czasach. - Dzisiejsza uroczystość przypomina nam wielkie znaczenie krzyża, jako symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy traktować go jako element dekoracyjny naszych domów czy miejsc pracy lub jednego z wielu elementów naszego stroju - podkreślił.

 

- Znak krzyża jest w chrześcijaństwie znany od śmierci Chrystusa. Znakiem krzyża zaczyna i kończy się modlitwę, w liturgii jest gestem błogosławieństwa. Czyniąc znak krzyża słowami wyznajemy wiarę w Boga Trójcy jedynego, a ruchem ręki podkreślamy nasze zbawienie przez Chrystusową mękę i śmierć. Krzyż jest szkołą życia dla chrześcijan, widzących w nim ostateczne zwycięstwo dobra nad złem - dodał hierarcha.

 

Po Mszy św. wierni przeszli na staromiejski Plac po Farze, gdzie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. W procesji uczestniczył też relikwiarz z drzazgami Krzyża Chrystusa, niesiony przez abp. Kowalczyka. Medytację na temat narzędzia Zbawienia wygłosił prawosławny arcybiskup Abel.

 

"Krzyż Chrystusowy wznosi się nad nami i światem, nawet jeśli ani świat ani my go nie widzimy. Wznosi się i zwycięża mimo wszystko. Nie ważne w jakich ciemnościach byłby człowiek, jak bardzo w świecie tryumfowało by zło, serce bije i słyszy: Miejcie odwagę, Jam zwyciężył świat!" - podkreślił abp Abel, który wniósł lubelskie relikwie do bazyliki dominikanów w drodze powrotnej.

 

Środowe uroczystości zakończyły tygodniowe obchody odpustu Podwyższenia Krzyża św. Wierni mogli uczestniczyć w poniedziałkowej "Debacie dwóch ambon". Na temat smaku krzyża u krzyża u katolików i prawosławnych rozmawiali ks. Marcin Chyl, prawosławny proboszcz z Sandomierza i o. Antoni Dudek, franciszkanin pracujący w Górze Świętej Anny.

 

Lubelska bazylika ojców dominikanów od XIII w. jest ważnym miejscem pielgrzymkowym w całej Polsce. Co związane jest z przechowanymi w świątyni relikwiami Krzyża Świętego. W nocy z 9 na 10 lutego 1991 r. relikwie zostały skradzione i wciąż pozostają nieznalezione. Aktualnie czcią otacza się fragmenty oryginalnych relikwii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook