Marsz ku pamięci żydowskich mieszkańców Krakowa

(fot. shutterstock.com)

Z inicjatywy środowisk chrześcijańskich 11 września ulicami Krakowa przejdzie Marsz Pamięci i Życia, upamiętniający wielowiekową obecność Żydów w dziejach stolicy Małopolski.


Marsz Pamięci i Życia rozpocznie się o godz. 16.00 na dziedzińcu Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15. Uczestnicy przejdą trasą, na której zaplanowano kilka przystanków, m.in. na placu Wolnica (w miejscu, w którym w sierpniu 1945 r. zginęła ofiara antysemickiego pogromu) oraz pod Starą Synagogą. Na zakończenie Marszu odbędzie się koncert w synagodze Tempel.

 

Celem Marszu jest przypomnienie młodemu pokoleniu o wspólnym dziedzictwie oraz wyrażenie sprzeciwu wobec antysemityzmu. Organizatorzy podkreślają, że jest to również krok w stronę uzdrowienia relacji między Polakami i Żydami.

 

- Postanowiliśmy, wspólnie z grupą chrześcijan, zorganizować ów Marsz jako znak pamięci o żydowskich mieszkańcach Krakowa, którzy przez stulecia współtworzyli to miasto. Ma to być również znak naszej pokuty za dotychczasowy stosunek ogółu chrześcijan do Żydów i naszej radości, że są oni naszymi "starszymi braćmi w wierze" - zapowiadają organizatorzy.

 

Honorowy patronat nad Marszem objął prezydent Krakowa, a udział w nim wezmą m.in. bp Grzegorz Ryś, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu Lili Haber, rabini oraz przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook