Wenezuela: biskupi wezwali władze do poszanowania manifestantów

(fot. PAP/EPA/CRISTIAN HERNANDEZ)

Konferencja Episkopatu Wenezueli zaapelowała do władz państwowych o poszanowanie prawa do pokojowych manifestacji. Prośba biskupów ma związek z zaplanowanymi przez opozycję na początek września protestami w Caracas.

 

- Prawo do poszanowania pokojowych manifestacji wynika z konstytucji naszego kraju. Tym samym wszelkie masowe wystąpienia publiczne powinny być chronione przez organy państwa - przypomnieli w apelu biskupi Wenezueli.

 

Episkopat tego południowoamerykańskiego kraju wezwał też duchownych do organizowania i udziału w modlitwach o pokój w Wenezueli. Zaapelowano jednak do księży o wstrzymanie się od zaangażowania w działalność partyjną i polityczną.

 

Po ogłoszeniu pod koniec sierpnia br. przez opozycyjny Stół Jedności Demokratycznej (MUC) manifestacji domagającej się zwołania referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro, wenezuelski polityk zapowiedział, że zamierza utrzymać na ulicach Caracas “obronę rewolucyjną".

 

Antyrządowe protesty przeciwko rządom Nicolasa Maduro trwają od ponad 2 lat. Najbardziej napięty przebieg miały w 2014 r., kiedy to na ulicach wielu wenezuelskich miast dochodziło do starć z policją. Opozycja oraz coraz większa część społeczeństwa oskarża Maduro o rządy dyktatorskie, doprowadzenie do kryzysu politycznego i gospodarczego, a także o wzrost inflacji, korupcji oraz przestępczości.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook