"Benedykt XVI martwi się o Europę"

(fot. Frippitaun / Shutterstock.com)

Benedykt XVI martwi się o obecną sytuacją Europy. W rozmowie z Radiem Watykańskim koordynator dorocznego sympozjum Kręgu Uczniów Ratzingera, salwatorianin o. Stephen Horn przytoczył słowa papieża seniora.


- Chcemy mówić o Europie w aspekcie jaka jest wewnętrzna sytuacja w Europie i jakie wyzwania niesie ona dla nas chrześcijan - mówi salwatorianin. Wskazał, że w pierwszej kolejności chodzi o postawienie diagnozy do czego serdecznie zachęca Benedykt XVI gdy mówimy o Europie musimy bardzo przeanalizować sytuację Europy".

 

Głównymi referentami byłych doktorantów i współpracowników prof. Josepha Ratzingera/papieża Benedykta XVI będą tym razem biskup-senior austriackiego Grazu - Egon Kapellari i rektor "Istituto Universitario Europeo" we Florencji, prof. Joseph Weiler, prawnik z USA, który przedstawi obraz duchowego kryzysu w Europie. - Oczekujemy od niego poważnej refleksji, od kogoś, kto przychodzi z zewnątrz, nie jest chrześcijaninem lecz Żydem, ale nadal jest bardzo zakorzeniony w tradycji judeochrześcijańskiej i bardzo sobie ceni wartości chrześcijaństwa - powiedział o. Horn.

 

Natomiast bp Kapellari będzie mówił o terapii jakie należałoby zastosować wobec europejskiego kryzysu. - Pragnie on mówić o starych i nowych konstrukcjach, które do zaoferowania ma Europa dla nas chrześcijan - zaznaczył salwatorianin.

 

Przypomniał, że 89-letni papież senior jako teolog i intelektualista wiele napisał na temat Europy. "To jest jeden z tematów, który bardzo leży mu na sercu. Równocześnie jest bardzo zatroskany o Europę. I w tym są bardzo zgodni z prof. Weilerem. Był trochę zaszokowany wyborem tematu tegorocznego spotkania i powiedział, że Europa jest rzeczywiście w kryzysie oraz musi na nowo powrócić do życia. Dlatego należy głęboko zanalizować bardzo głęboko obecną sytuację i spróbować znaleźć nowe drogi, na nowo ożywić Europę" - powiedział o. Horn.

 

Już po raz czwarty uczestnicy konferencji będą obradować bez swego akademickiego profesora - papieża-seniora Benedykta XVI. Spotkają się z nim jedynie krótko 27 bm. w Ogrodach Watykańskich.

 

Krąg Uczniów Ratzingera (Ratzinger Schülerkreis) istnieje od 1971 r. Z chwilą mianowania ich profesora w marcu 1977 arcybiskupem Monachium, a w 4 lata później przeniesienia go do pracy w Kurii Rzymskiej, grupa spotykała się ze swoim nauczycielem raz w roku, a głównym tematem dyskusji był temat przez niego określony. Gdy w 2005 roku kard. Joseph Ratzinger został papieżem Benedyktem XVI, na jego życzenie Krąg kontynuuje soje prace zbiera się letniej rezydencji papieży Castel Gandolfo.Do 2012 roku Benedykt XVI osobiście uczestniczył w tych konferencjach.

 

Spotkania odbywają się zawsze za zamkniętymi drzwiami. Jest to swoisty powrót do czasów, gdy obecny papież-senior prowadził dyskusje w kręgu akademickim, omawiał tematy naukowe, odpowiadał na pytania i sam je zadawał. Od 2009 Krąg poszerza się o młodych teologów, głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowymi warunkami przyjęcia do tego grona jest studiowanie teologii prof. Josepha Ratzingera i znajomość języka niemieckiego.

 

W ostatnich latach obradowano głównie nad hermeneutyką Soboru Watykańskiego II, nową ewangelizacją i rozumieniem dokumentów soborowych - między tradycją a innowacją. Tematami wcześniejszych spotkań były: "Misja wśród narodów: jej usprawiedliwienie i forma dzisiaj" (2009), "Historyczność Chrystusa" (2008) - sprawa bliska Benedyktowi XVI, który podjął to zagadnienie w swojej książce "Jezus z Nazaretu", a także związki między nauką o stworzeniu a ewolucjonizmem (2006 i 2007) i obraz św. Piotra Apostoła w Ewangelii wg św. Marka. Rozważano też "Kwestię Boga w kontekście sekularyzacji", teologię Krzyża, a w ubiegłym roku - "Jak mówić o Bogu? Kryzys wiary w Europie". Gościem ubiegłorocznego spotkania Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera był ks. Tomáš Halík, światowej sławy czeski teolog, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej i laureat Nagrody Templetona - "teologicznego Nobla" - za rok 2014.

 

Koordynatorem prac Kręgu jest salwatorianin z Bawarii, ks. prof. Stephan Otto Horn, w latach 1972-77 asystent ks. prof. Ratzingera na uniwersytecie w Ratyzbonie.

 

W 2008 Krąg Uczniów powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera - Papieża Benedykta XVI. Jej kuratorium przewodniczy kard. Christoph Schönborn. Na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu jest o. Stephan Otto Horn. Fundacja służy badaniu i krzewieniu teologii "w duchu nauczania prof. Ratzingera" i duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie.

 

Fundacja skupia oba "kręgi": około 30-osobową grupę dawnych uczniów prof. Ratzingera oraz krąg młodych doktorantów teologii, spośród których ponad połowa pochodzi z krajów języka niemieckiego, a pozostali - z różnych krajów, od Chile i USA, przez Francję, Rumunię i Grecję po Afrykę. Rzeczniczką tego "kręgu młodych" jest Michaela Hastatter - pastoralistka z Międzynarodowego Instytutu Teologicznego (ITI) w Trumau w Dolnej Austrii.

 

Członkami Kręgu Uczniów Ratzingera są głównie profesorowie uniwersyteccy (aktywni zawodowo i emeryci), w tym dwaj kardynałowie: Christoph Schönborn z Wiednia i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan Kurt Koch.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook