Kard. Parolin: Kościół w Polsce jest silny i żywy

(fot. youtube.com)

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział "L'Osservatore Romano", że podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie papież Franciszek będzie nawiązywał do nauczania Jana Pawła II. Ocenił też, że Kościół w Polsce jest silny i żywy.

 

Kardynał Parolin, pytany przez watykański dziennik, czy Franciszek nawiąże do głównych tematów nauczania Jana Pawła II w odniesieniu do młodzieży, odparł, że papież będzie podążał tą samą drogą, kontynuowaną także przez Benedykta XVI.

 

To - dodał - droga "wiary, nadziei i miłości", która ma zawsze taki sam cel: spotkanie z Jezusem.

 

Franciszek "będzie nadal proponował to wszystkim młodym ludziom, uczestnikom Światowych Dni Młodzieży" - podkreślił sekretarz stanu w wywiadzie opublikowanym w piątek, na pięć dni przed przyjazdem papieża do Polski.

 

"Zmieniają się scenariusze, są różne kontynenty, różne kraje, ale droga jest kontynuowana" - dodał.

 

Mówiąc o wizycie na terenie hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w piątek 29 lipca, kardynał Parolin podkreślił, że to "miejsce okrucieństwa".

 

Obecność papieża, wyjaśnił, "będzie milczącym przypomnieniem". W ten sposób odniósł się do decyzji Franciszka, który nie wygłosi tam żadnego przemówienia.

 

"W obliczu takiego horroru milczenie jest niekiedy bardziej wymowne niż słowa" - zauważył.

 

Jak zaznaczył, wizyta będzie "wspomnieniem wszystkich ofiar nienawiści i ludzkiego szaleństwa". To będzie zarazem przypomnienie, "że również dzisiaj istnieją, niestety, sytuacje przemocy, pogardy dla życia ludzkiego, pogardy dla człowieka, sytuacje, w których podżega się do podziału, sytuacje, w których stosuje się terror, terroryzm, dla interesów prywatnych lub dla interesów ekonomicznych i politycznych" - powiedział.

 

Zapowiedzianą także na piątek wizytę w szpitalu pediatrycznym na krakowskim Prokocimiu kardynał Pietro Parolin określił jako "znak solidarności z cierpieniem".

 

"Papież często przypomina, że Kościół musi być bliski, Kościół musi być bliźnim wszystkich tych, którzy cierpią. Kto bardziej niż chore dzieci znajduje się w tej sytuacji, potrzebuje kogoś, kto byłby blisko, niczym miłosierny samarytanin?" - zapytał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Przedstawił też swoją ocenę polskiego Kościoła, przywołując swój udział w kwietniowych uroczystościach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Jak stwierdził, "to Kościół nadal silny, żywy", który "wciąż głosi świadectwo wiary w zmienionych okolicznościach".

 

"Jest wiele dobrych rodzin, wielu młodych, którzy nadal angażują się w formację i życie chrześcijańskie, jest zapał misyjny, pragnienie apostolatu" - wskazał. Odnotował też, że są kolejne powołania kapłańskie i zakonne.

 

To w jego ocenie "tkanka", która "nadal się trzyma".

 

Zdaniem kardynała Parolina również Kościół w Polsce musi w związku z postępującym sekularyzmem być "kreatywny i otwarty", by znaleźć nowy sposób działania i odpowiedzieć na nowe problemy.

 

Na uwagę, że Polska jest pierwszym wielkim krajem europejskim, jaki odwiedzi Franciszek po wizycie w Strasburgu, kardynał Parolin odpowiedział: "Jeśli chodzi o Europę, papież powtórzy według mnie młodym przesłanie, które przedstawił w parlamencie w Strasburgu, a potem przy okazji wręczenia mu nagrody Karola Wielkiego".

 

To "przesłanie nadziei dla przyszłości Europy i w obliczu wielu wyzwań stojących przed europejską konstrukcją; przesłanie odwagi, by odkryć na nowo autentyczne chrześcijańskie korzenie Europy, które pozwoliły jej stać się tym, czym jest" - wyjaśnił.

 

"Papież przypominał zawsze o duchu humanistycznym, który ją zawsze charakteryzował i o odwadze, która oznacza umiejętność głoszenia Ewangelii w zmienionych warunkach życia" - dodał kard. Parolin.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook