Diecezja tarnowska żegna abpa Zimowskiego

Diecezja tarnowska żegna abpa  Zimowskiego
(fot. Kanał użytkownika SzkolaBonifratrow / youtube.com)
KAI/ ed

Biskupi, kapłani, siostry zakonne i wierni żegnają zmarłego abpa Zygmunta Zimowskiego. Msza św. w kościele parafialnym w Mędrzechowie rozpoczęła uroczystości pogrzebowe, które potrwają do wtorku.

Dziś wieczorem trumna z ciałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i byłego biskupa radomskiego zostanie przewieziona do Kupienina - rodzinnej miejscowości Arcybiskupa. Abp Zimowski spocznie we wtorek w radomskiej katedrze.

Diecezjalne pożegnanie Zmarłego odbyło się w kościele w Mędrzechowie. Uczestniczyli w nim m.in. goście z Watykanu, przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Sekretarz Rady Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu odczytał na początku telegram Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolina, który złożył wyrazy współczucia, łącząc się w modlitwach za duszę Zmarłego.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreślił na początku uroczystości, że abp Zimowski kochał rodzinną ziemię i powracał tu z radością.

DEON.PL POLECA

Mszę, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk, koncelebrowało kilku biskupów. W homilii b. nuncjusz apostolski podkreślił, że nawet, gdy pojawiły sie pierwsze sygnały ciężkiej choroby abp Zimowski swoją pracę wykonywał przykładnie i z oddaniem.

Abp Kowalczyk zacytował słowa z Księgi Mądrości: Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga… Nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności. "Słowa te przemawiają do nas dziś ze szczególną mocą, kiedy spełniamy ostatnią ziemską posługę śp. Zygmuntowi w Jego rodzinnej świątyni do której od dzieciństwa przybywał i tu zawierzał Bogu bogatemu w miłosierdzie za wstawiennictwem Wspomożycielki wiernych wszystkie sprawy, które nosił w sercu i umyśle" - powiedział abp Kowalczyk.

Jeszcze dziś wieczorem w intencji zmarłego Arcybiskupa będą modlić się mieszkańcy rodzinnego Kupienina. Msza św. w tamtejszej kaplicy pod przewodnictwem abpa Wacława Depo - metropolity częstochowskiego rozpocznie się o godzinie 19.00.

Wolą rodziny zmarłego śp. Księdza Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego jest, by nie kupować kwiatów i wieńców na uroczystości pogrzebowe w Mędrzechowie i Kupieninie. Ci, którzy mają taką wolę mogą złożyć ofiarę na Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Kupieninie. Abp Zimowski, zwracając szczególną uwagę na chorych i cierpiących doprowadził do powstania tego ośrodka oraz Niepublicznego Przedszkola Specjalnego oraz Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.

Jego wielkim marzeniem było wybudowanie w Kupieninie Zespołu Placówek Rewalidacyjno - Wychowawczych, w których można by było objąć kompleksową opieką pomocą niepełnosprawne dzieci i osoby dorosłe.

Arcybiskup chętnie odwiedzał rodzinny Kupienin, Mędrzechów, Dąbrowę Tarnowską i całe Powiśle zawsze służąc pomocą i wsparciem.

Staraniem Arcybiskupa powstał też w Kupieninie Dom Radosnej Starości im. Jana Pawła II, który działa od 1996 roku i obejmuje opieką ok. 70 osób. Arcybiskup przyczynił się też do wybudowania kaplicy w Kupieninie. To właśnie tam wieczorem mieszkańcy pożegnają swojego Rodaka.

Arcybiskup Zygmunt Zimowski urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. Rodzicami jego byli Stanisław i Maria z domu Nowakowska.

W Mędrzechowie uczęszczał do szkoły podstawowej, z kolei liceum ogólnokształcące ukończył w Dąbrowie Tarnowskiej w 1967 r. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które ukończył przyjmując w Tarnowie 27 maja 1973 r. święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza, ordynariusza tarnowskiego.

Po święceniach został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Elżbiety w Starym Sączu. W roku 1975 skierowany został na studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam uzyskał licencjat z teologii. Następnie kontynuował studia w Innsbrucku w Austrii.

Ten etap studiów zakończył w roku 1982 uzyskując doktorat z teologii dogmatycznej na fakultecie teologicznym Uniwersytetu Leopolda Franciszka.

Od 1 lutego 1983 r. rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Biskupem radomskim został mianowany przez Jana Pawła II w Wielki Czwartek 28 marca 2002 r. Uroczysta konsekracja biskupia i ingres odbyły się 25 maja 2002 r. w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger, póniejszy papież Benedykt XVI.

Był m.in. członkiem Rady Stałej KEP i delegatem delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji.

30 czerwca 2008 r. otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 9 listopada 2008 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych.

18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Zygmunta Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej i zwalniając z posługi biskupiej w Radomiu.

4 maja 2011 Benedykt XVI włączył go do gremium członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 28 lipca 2012 Kongregacji ds. Biskupów.

Od 2014 r. abp Zimowski zmagał się z chorobą nowotworową. Ostatnie dni przebywał w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie zmarł 12 lipca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezja tarnowska żegna abpa Zimowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.