Kolumbia: biskupi wzywają do budowy pokoju

Radio Watykańskie
(fot. Michel Piccaya / Shutterstock.com)

Wykorzenienie przemocy oraz budowanie pokoju i pojednania to najważniejsze zadania, jakie stoją obecnie przed Kolumbią.

 

Przypominają o tym biskupi tego południowoamerykańskiego kraju, który po 50 latach krwawego konfliktu wewnętrznego ma wreszcie szansę na pokojowe jutro.

 

W przesłaniu wydanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu podkreślono, że porozumienie podpisane ostatnio między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) jest szansą na budowanie pokoju, sprawiedliwości, braterstwa i miłości.


Kolumbijscy biskupi wskazują, że wyzwanie, jakim jest wykorzenianie przemocy, trzeba podejmować z odwagą i odpowiedzialnie. Przestrzegają zarazem przed szerzącym się w kraju relatywizmem etycznym. Przypominają też, że upadek systemu edukacji i słabość instytucji państwa są przyczyną nierówności społecznych. Wynikają z nich również takie dramaty, jak handel narkotykami czy ludźmi.


Ochrona godności człowieka, rodziny i demokracji to elementy, od jakich należy zacząć przemianę Kolumbii - podkreślają biskupi. Wskazują zarazem, że Kościół musi stać się w tym długo doświadczanym kraju prawdziwym szpitalem polowym, w którym po latach wojny z miłością i troską leczyć się będzie rany tak wielu ofiar, przywracając im nadzieję na przyszłość. Kolumbijski episkopat wyraził również nadzieję, że ich kraj wkrótce odwiedzi Papież. W drodze powrotnej z Meksyku Franciszek stwierdził, że ta pielgrzymka mogłaby się odbyć już w przyszłym roku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook