Grecja: parlament w obronie prześladowanych chrześcijan

(fot. shutterstock.com)

W Salonikach w Grecji obraduje zgromadzenie deputowanych prawosławnych z całej Europy. Przewodniczący rosyjskiej Dumy Siergiej Naryszkin wezwał tam do obrony prześladowanych chrześcijan Bliskiego Wschodu.

 

Podkreślił, że w różnych częściach globu, a szczególnie na Bliskim Wschodzie, wyznawcy Chrystusa są okrutnie prześladowani, oddając życie za wiarę. Wezwał obradujących parlamentarzystów do zdecydowanych działań w ich obronie na forum międzynarodowym.

 

Naryszkin zaznaczył, że nie wystarczy tylko mówić, jak pomagać uchodźcom, ale należy wskazać na przyczyny ich obecnej sytuacji, a zwłaszcza na nieodpowiedzialną politykę krajów zachodnich, które chcąc obalać niewygodne im reżimy doprowadziły do chaosu i rozpadu państw, prowokując narastanie bezprawia i terroryzmu na ich terytoriach.

 

"Należy sprzeciwiać się tym barbarzyńcom XXI wieku, którzy bestialsko mordują ludzi i niszczą pamiątki światowej kultury starożytnej pod pozorem wierności zasadom islamu, z którym ich działania nie mają nic wspólnego" - podsumował swoje wystąpienie przewodniczący rosyjskiej Dumy.

 

Europejskie Międzyparlamentarne Zgromadzenia Prawosławia (AEIO) powstało w listopadzie 1994 z inicjatywy Komisji ds. Religii i Prawosławia parlamentu Grecji. Jego sekretariat międzynarodowy mieści się w Atenach. Stałymi jego członkami są deputowani z Grecji i Rosji, podczas gdy 5 innych członków jest wybieranych rotacyjnie z innych krajów. Sekretarzem generalnym jest zawsze deputowany grecki, a przewodniczącego wybiera się co roku w czerwcu spośród ogółu posłów.

 

Do AEIO należą parlamentarzyści prawosławni z różnych krajów naszego kontynentu i z Kaukazu, głównie z Grecji, Cypru, Rosji, Gruzji, niektórych państw bałkańskich i bałtyckich. Z Polski przez wiele lat w pracach Zgromadzenia uczestniczył m.in. poseł Eugeniusz Czykwin. Te kraje, w których nie ma posłów prawosławnych, ale istnieją wspólnoty prawosławne, mogą brać udział w obradach AEIO jako obserwatorzy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook