Armenia poprosi papieża o pomoc w badaniu ludobójstwa

Ormiańscy uchodźcy w grudniu 1920 roku (fot. shutterstock.com)

Władze Armenii zwrócą się z prośbą do papieża o większy dostęp do zbiorów dotyczących ludobójstwa Ormian i innych mniejszości chrześcijańskich znajdujących się w Tajnym Archiwum Watykańskim.

 

Poinformował o tym dyrektor Archiwum Narodowego Armenii, Amatuni Virabyan. Przypomniał, że Stolica Apostolska na początku XX w., w okresie upadku Imperium Osmańskiego, cały czas utrzymywała tam swoich przedstawicieli dyplomatycznych.

 

W dniach 24-26 czerwca Franciszek będzie przebywał z wizytą apostolską w Armenii. W jej trakcie odwiedzi Eczmiadzyn, Erywań, Giumri i Chor Wirap. Jednym z najważniejszych punktów 14 podróży zagranicznej papieża będzie wizyta w kompleksie pomnikowym Cicernakaberd w Erywaniu, upamiętniającym ludobójstwo ok. półtora miliona Ormian w latach 1915-17 na terenie ówczesnego państwa tureckiego.

 

Wiele ze zbiorów Tajnego Archiwum Watykańskiego pochodzących z pierwszych dziesiątków lat XX w. zostało już udostępnionych. W dotychczasowych badaniach skupiono się przede wszystkim na wysiłkach papieża Benedykta XV dążących do zaprzestania prześladowania Ormian przez Turków oraz pomocy ofiarom.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

chordad 11:30:50 | 2016-06-23
osobiście wątpię, żeby ten "Papież" im pomógł w tej sprawie...
jemu nawet nie chce przez gardło przejść słowo "ludobójstwo", jeśli chodzi o chrześcijan (co innego, gdy chodzi o jakąś garstkę gejów lub "uchodźców")

sami o tym piszecie w sąsiednim artykule:
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,26557,w-armenii-nie-przewiduje-sie-wspolnej-deklaracji.html

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook