Bp Cisło: nie można zostawić człowieka cierpiącego

(fot. zworazwora / youtibe.com)

W Lublinie rozpoczęły się V Lubelskie Dni Seniora, które potrwają od 15 do 23 czerwca br. W tym czasie Lublin będzie miastem aktywności osób starszych oraz solidarności międzypokoleniowej.

 

Obchody rozpoczęła Eucharystia w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. - Wszyscy mają prawo do żądań słusznego i sprawiedliwego wynagrodzenia, ale nie można zostawić człowieka cierpiącego. To jest dramat naszego życia społecznego - powiedział w homilii hierarcha. Tegoroczne Lubelskie Dni Seniora zbiegają się z 20. rocznicą funkcjonowania Zespołów Ośrodków Wsparcia.


V Lubelskie Dni Seniora to inicjatywa dedykowana przede wszystkim najstarszym mieszkańcom Lublina, jednak do udziału zapraszamy całą społeczność miasta, bez względu na wiek. Można było się o tym przekonać uczestnicząc w Mszy świętej na rozpoczęcie tego szczególnego tygodnia w życia całego miasta. - Chcemy Panu Bogu podziękować za to dobro, które od Niego otrzymywaliśmy przez ręce drugiego człowieka - mówił we wstępie do Eucharystii bp Cisło. Często ta pomoc okazywała się być niezbędna w chwilach zwątpienia i załamania.

 

W homilii do seniorów i pracowników Zespołów Ośrodków Wsparcia bp Cisło zaznaczył, że wiele dobra w relacjach międzyludzkich dzieje się w cichości. - Szczególnie w tej miłości uczynnej, empatycznej, współczującej, ale też służebnej, kiedy człowiek pochyla się nad drugim człowiekiem, który nie jest w stanie nawet powiedzieć "dziękuję" - tłumaczył hierarcha. Dlatego to dobre jest ciche, ale bardzo skuteczne.

 

Współczesny człowiek powinien uświadamiać sobie, że został stworzony na Boże podobieństwo i jego zadaniem jest bycie naśladowcą Boga, który jest Miłością. - Przecież Chrystus pochylał się nad człowiekiem w różnych okolicznościach życia - wyjaśniał biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Niestety, światu brakuje takiej postawy miłości miłosiernej.

 

W tym kontekście przypomniał zebranym słowa św. Jana Pawła II, który zwrócił uwagę, że "Polska potrzebuje wyobraźni miłosierdzia". - Coraz bardziej poszerza się margines biedy materialnej. Renciści czy emeryci nie mają wystarczających środków, aby wykupić wszystkie leki przepisywane na receptach przez lekarzy - podkreślił bp Cisło. Do tego dochodzi bieda moralna, która odtyka szczególnie młodego człowieka. Dlatego bardzo potrzebne są ośrodki wsparcia społecznego.

 

- Oprócz fizycznej pomocy materialnej, medycznej, trzeba nieść jeszcze słowo nadziei, które daje Jezus Chrystus, że nie jesteśmy istotami skazanymi na nicość, a śmierć nie unicestwia człowieka, tylko prowadzi go przez bramę do Domu Ojca - podkreślał biskup. Dlatego miłość do Boga i bliźniego to najlepsza ścieżka życia. - Wszelka posługa charytatywna, społeczna, ona ma mieć oblicze Miłości Chrystusowej - dodał.

 

Hierarcha odniósł się też do sytuacji materialnej osób, które służą drugiemu człowiekowi pogrążonemu w chorobie. - Wszyscy mają prawo do żądań słusznego i sprawiedliwego wynagrodzenia, ale nie można zostawić człowieka cierpiącego. To jest dramat naszego życia społecznego - apelował bp Cisło. Aby zapobiegać takim sytuacjom, trzeba dobrze przeżyć Jubileuszowy Rok Miłosierdzia oraz kierować się uczynkami miłosierdzia. - Jednak czy te uczynki rzeczywiście są w naszym życiu? - pytał zebranych wzywając do refleksji.

 

Na zakończenie ostrzegł zebranych, że prawdziwa miłość boli. - Ta miłość służebna, która nie spotka się nigdy z wdzięcznością i odwzajemnieniem, niech ona boli w sensie poświęcenia, bo Miłość Chrystusa też bolała - porównał bp Cisło. Zalecał także, aby wgłębiać się w miłość miłosierną i nieść ją drugiemu człowiekowi, całemu światu. - Świat jest głodny Boga - podsumował.

 

Po Eucharystii w archikatedrze lubelskiej, uczestnicy inauguracji V Lubelskich Dni Seniora przeszli na Plac Łokietka, gdzie przez Ratuszem odbyło się przekazanie seniorom kluczy do miasta i tym samym rozpoczęło się szereg spotkań starszych i młodszych pokoleń. Zakończenie Lubelskich Dni Seniora uświetni koncert pt. "Liczy się tylko miłość" w wykonaniu Piotra Selima i Akademii Chóralnej - Śpiewająca Polska. Koncert odbędzie się 23 czerwca (czwartek) o godz. 16.00 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

 

W organizację tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora zaangażowanych jest ponad 150 lokalnych podmiotów, które zrealizują ok. 400 różnorodnych wydarzeń. We wszystkich dzielnicach miasta odbywać się będą zajęcia integracyjne, pokazy, spektakle teatralne, prezentacje multimedialne, projekcje filmowe, warsztaty komputerowe, muzyczne, plastyczne, itp. Seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych konsultacji, badań medycznych i różnych form zajęć sportowych, takich jak: ćwiczenia gimnastyczne, turnieje, wycieczki rowerowe, gry rekreacyjne i zabawy taneczne. Zorganizowane będą również festyny i spotkania dla budowania dialogu międzypokoleniowego, z udziałem całych rodzin.

 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Prezydent Miasta Lublin. Koordynatorem działań jest Biuro - Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz Forum Kobiet Lublina. Partnerami wydarzenia są placówki oświatowe i medyczne, instytucje kulturalne, organizacje pozarządowe, domy pomocy społecznej i ośrodki sportowe.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook