Kanada: Kościół przeciwko "prawu do śmierci"

(fot. shutterstock.com)

Kościół w Kanadzie nie składa broni w walce przeciwko projektowi nowego prawa o eutanazji. Dyskutuje nad nim obecnie tamtejszy Senat.

 

Pierwotny projekt trafił do Senatu w okrojonej formie, jednak część senatorów wszelkimi środkami dąży do rozciągnięcia "prawa do śmierci" także na dzieci, osoby upośledzone umysłowo i dotknięte chorobami degeneracyjnymi.


Nowa ustawa jest dyskutowana, ponieważ kanadyjski Trybunał Konstytucyjny uznał przed rokiem wcześniejszą ustawę o eutanazji za niekonstytucyjną. Ponieważ jednak prace ustawodawcze przeciągnęły się poza wyznaczony przez Trybunał termin 6 czerwca, w Kanadzie nie obowiązuje obecnie żadne prawo dopuszczające eutanazję.

 

W tym kontekście metropolita Ottawy abp Terrence Prendergast przypomniał, że sumienie żadnego lekarza nie może być łamane taką ustawą. - Medycy składają przysięgę Hipokratesa, zobowiązując się do obrony ludzkiego życia, a uchwalając prawo o eutanazji chce się z nich uczynić oprawców z licencją na zabijanie - podkreślił hierarcha.

 

Przypomniał zarazem, że nie istnieje żadne prawo człowieka do eutanazji czy do wspomaganej śmierci. - Istnieje tylko prawo do życia i do bycia leczonym, a nie do zmuszania kogokolwiek do zabijania nas - stwierdził arcybiskup Ottawy. Wskazał jednocześnie, że krajowi, w którym lekarze stają się sługami śmierci, a nie życia, zaś wolność sumienia zupełnie się nie liczy, grozi śmierć moralna.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook