ŚDM, rodzina i uchodźcy - głównymi tematami obrad KEP

(fot. shutterstock.com)

Światowe Dni Młodzieży, duszpasterstwo rodzin w świetle adhortacji "Amoris Laetitia" oraz problem pomocy uchodźcom, to główne tematy dwudniowych obrad 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się 7-8 czerwca w Warszawie.

 

Jak poinformował rzecznik prasowy KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, biskupi omówią również planowaną na październik tego roku Pielgrzymkę Narodową do Rzymu w ramach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

 

Dodał, że podczas zebrania biskupi podziękują za dotychczasową posługę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Celestino Migliore, który 28 maja został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim Federacji Rosyjskiej.

 

Rzecznik KEP przypomniał, że od 26 do 31 lipca br. w Krakowie będą miały miejsce centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, na które 27 lipca do Polski przyjedzie Ojciec Święty Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, odbędą się Dni w Diecezjach. Najbliższe zebranie plenarne KEP będzie ostatnim przed tymi wydarzeniami. "Dlatego to one staną się jednym z głównych tematów czerwcowych obrad" - podkreślił.

 

Oprócz Światowych Dni Młodzieży jednym z głównych tematów obrad biskupów będzie duszpasterstwo rodzin. "W maju tego roku w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski spotkali się duszpasterze związków niesakramentalnych. Zebranie plenarne to okazja do podsumowania tego spotkania i dyskusji na temat duszpasterstwa związków niesakramentalnych" - zaznaczył rzecznik KEP.

 

Jak dodał, przedstawiciele Rady ds. Rodziny, której przewodniczy bp Jan Wątroba, przedstawią również szkic planu duszpasterstwa rodzin Kościoła w Polsce w świetle adhortacji "Amoris Laetitia".

 

Hierarchowie - poinformował ks. Rytel-Andrianik - zajmą się również tematem pomocy uchodźcom. Omówi go przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.

 

Zaproszony na zebranie dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz przedstawi natomiast aktualną sytuację uchodźców. Powie też o dotychczasowym wsparciu realizowanym przez Caritas Polska na Bliskim Wschodzie oraz o współpracy z lokalnymi Kościołami i innymi organizacjami humanitarnymi, a także o wyzwaniach i zadaniach w ramach dalszej pomocy.

 

Korzystając z obecności przedstawiciela Caritas Polska, biskupi wysłuchają też informacji o inicjatywach na Rok Miłosierdzia oraz wydarzeniach jubileuszowych.

 

"Rok 2016 to również rok 1050-lecia chrztu Polski. W związku z nim, od 20 do 23 października będzie miała miejsce Pielgrzymka Narodowa do Rzymu. To też okazja do dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży i wizytę Ojca Świętego w naszym kraju. Pielgrzymka Narodowa, której organizacją zajmują się poszczególne diecezje, stanowi również jeden z tematów zbliżających się obrad biskupów" - poinformował rzecznik KEP.

 

Po zakończeniu obrad zostanie wydany komunikat.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?