Lednica: Brama Ryba stała się Bramą Miłosierdzia

(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Brama Ryba na czas spotkania lednickiego staje się Bramą Miłosierdzia ogłosił dziś podczas Jutrzni Lednickiej w Gnieźnie abp Wojciech Polak. Prymas Polski dołączy niebawem do młodych modlących się na Polach Lednickich. Według organizatorów jest ich już 80 tysięcy.

 

To wyjątkowe spotkanie. Z kilku powodów. Po raz pierwszy bez donośnego "Kocham was!" o. Jana Góry, za to z dwoma nowymi sternikami Lednicy - o. Wojciechem i o. Maciejem. Po drugie Lednica odbywa się po raz dwudziesty, a więc świętuje mały jubileusz w roku wielkich jubileuszy 1050. rocznicy chrztu Polski i 800-lecia istnienia zakonu dominikanów. I trzeci powód - hasło "Amen" - słowo jak pieczęć wieńczące poprzednie apele, które odbyły się w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego i będące jednocześnie dziękczynieniem za chrzest przyjęty przez księcia Mieszka I.

 

"Ta rocznica w sposób szczególny przypomina nam, że i my jesteśmy ochrzczeni" - mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak, który tradycyjnie będzie się modlić z młodymi pod Bramą Rybą.

 

"Chcemy w tym szczególnym roku - dodaje - odnowić naszą świadomość chrztu świętego, ucieszyć się darem i łaską wiary, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym, a jednocześnie spojrzeć na nasze chrzcielne przyrzeczenia, które kiedyś, w naszym imieniu, wypowiadali nasi rodzice i chrzestni" - zwraca uwagę abp Polak.

 

Lednickie Pola zapełniają się od rana. Młodzi wysłuchali już konferencji o. Adama Szustaka OP, ćwiczyli lednickie tańce i śpiewy, przeżyli burzę i ulewny deszcz, modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia i zawierzyli Jezusowi siebie, swoje życie i lednickie dzieło. Przed oficjalnym rozpoczęciem apelu obejrzą jeszcze film o historii lednickich spotkań.

 

O godzinie 17.00 uroczystego otwarcia spotkania dokona kard. Dominik Duka OP. Prymas Czech poprowadzi też pierwszą część czuwania "Chrzest Polski", podczas której młodzi odnowią chrzcielne przyrzeczenia. O 19.30 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z homilią biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.

 

Kolejne dwie części spotkania nawiązywać będą do jubileuszu 800-lecia zakonu dominikanów oraz przyszłości wiary w Polsce i na świecie. Młodzi wysłuchają też przesłania papieża Franciszka, a przed północą i dorocznym przejściem przez Bramę III Tysiąclecia - Bramę Miłosierdzia wezmą udział w adoracji Najświętszego Sakramentu.

Do tematyki tegorocznej Lednicy nawiązują także symbole, które otrzymał każdy z uczestników spotkania m.in. Pismo Święte Nowego Testamentu. Było to ostatnie marzenie o. Jana Góry.

 

Młodzi otrzymali też drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami do pokoju z hasłem "Amen", aby przypominał o mówieniu "Amen" Jezusowi każdego dnia i świecę poświęconą z okazji 800-lecia dominikańskiego zakonu, by ogień wiary dominikanów posłanych, by głosić Dobra Nowinę, dotarł do każdego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook