Watykan o mowie nienawiści wobec mniejszości

(fot. shutterstock.com)

Watykan jest głęboko zaniepokojony szerzeniem się w Europie języka wrogiego wobec mniejszości narodowych - oświadczył stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy OBWE w Wiedniu ksiądz Janusz Urbańczyk. 

 
Mówił, że coraz więcej polityków używa mowy nienawiści.
 
Podczas prezentacji raportu na temat mniejszości sporządzonego przez OBWE watykański dyplomata podkreślił, że coraz częstsza mowa nienawiści w Europie może przekształcić się w "akty przemocy" i konflikty na szeroką skalę.
 
- Zapobieganie wyrazom nienawiści oznacza zapobieganie konfliktom" i "krzewienie pokoju oraz stabilności w naszym regionie - powiedział ks. Urbańczyk, cytowany w piątek przez Radio Watykańskie.
 
Wyraził opinię, że należy unikać "śliskiej równi pochyłej", która często zaczyna się od kpin lub różnych form społecznego wykluczenia, prowadzących z kolei do aktów dyskryminacji. Te zaś - ocenił - niekiedy prawnie usankcjonowane, wywołują nietolerancję, przekształcającą się w przemoc.
 
Ksiądz Urbańczyk zwrócił też uwagę na rosnącą liczbę wystąpień polityków, jak mówił, "wymierzonych w mniejszości narodowe lub posługujących się stereotypami" w celu promowania "precyzyjnych programów politycznych".
 
Tej tendencji - dodał - powinni sprzeciwiać się wszyscy obywatele.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 20:55:58 | 2016-06-03
Zarzut mowy nienawiści to przecież rodzaj miękkiej dyktatury, kagańca zakładanego wolnym społeczeństwom. Za taką mowę nienawiści w krajach Europy Zachodniej chrześcijanie idą do więzienia. A Mary Wagner ? Te wystąpienia "oparte o stereotypy" to są jedyne głosy rozsądku wobec tendencji samobójczych w Europie. Ksiądz wysiądzie z eleganckiego auta i przejdzie się po takim Calais . Jak mu taki sterotyp przyłoży to i może rozum wróci. 

Oceń 20 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook