Abp Kupny: do tego zobowiązuje Eucharystia

(fot. youtube.com)

Abp Józef Kupny przewodniczył centralnym obchodom Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w stolicy Dolnego Śląska.

 

Wspólnie z metropolitą w procesji z wrocławskiego Ostrowa Tumskiego do Rynku przeszły tłumy wrocławian, biskupi pomocniczy oraz wielu kapłanów. Wrocławski ordynariusz w homilii przypomniał, że to, co dzieli ludzi, przeszkadza w pełnym uczestnictwie w Eucharystii.

 

W homilii abp Kupny wyjaśnił znaczenie i symbolikę gestu dzielenia się chlebem. - Łamiąc się chlebem wszyscy siedzący przy stole stają się jedno. Spożywają ten sam pokarm. To gest który buduje jedność uczestników wspólnego posiłku -powiedział arcybiskup.

 

Przywołując zaś biblijny obraz rozmnożenia chleba przez Jezusa zauważył, że uczniowie, którzy słuchali nauczania Pańskiego doświadczyli z jednej trony Jego dobroci oraz tego, że troszczy się On o ich potrzeby. Z drugiej doświadczyli bliskości swoich bliźnich, poczuli, że są wspólnotą.

 

- To dzielenie się chlebem nabrało nowego znaczenia podczas Ostatniej Wieczerzy - wyjaśnił abp Kupny. Wskazał, ze tam Jezus łamie chleb i podaje swoim uczniom, mówiąc: "To jest Ciało Moje". Odtąd chleb przestaje być zwykłym chlebem, a staje się ciałem Jezusa. Ten gest wywarł na uczniach głębokie wrażenie, o czym świadczy fakt, iż w Emaus poznali Go właśnie po łamaniu chleba - przypomniał hierarcha.

 

Metropolita wrocławski podkreślił, że dla pierwszych chrześcijan łamanie się chlebem stało się znakiem wspólnoty, boskiej gościnności, chwilą, kiedy Syn Boga oddaje siebie samego człowiekowi jako chleb życia. Wyjaśnił, że dziś Bóg każdego z uczestników liturgii zaprasza do swojego stołu.

 

- On chce obdarować cię sobą. Pragnie, byś ten dar przyjął i uszanował, byś go odwzajemnił, czyniąc ze swego życia dar miły Bogu, a to oznacza, byś starał się żyć miłością bliźniego - mówił pasterz Kościoła wrocławskiego.

 

Podkreślił również, że każda Eucharystia powinna być kontynuowana poza kontekstem liturgicznym poprzez dzielenie się tym co posiadamy, miłosierdzie świadczone wobec drugiego człowieka i przyczynianie się do budowania wspólnoty.

 

- Eucharystia powinna stać się łamaniem chleba we wszystkich dziedzinach naszego życia. Powinna stać się służbą i dawaniem, bo Ona od samego początku, od Ostatniej Wieczerzy stwarzała wspólnotę - zaznaczył arcybiskup. Przywołując słowa prefacji: "W tym wielkim Sakramencie posilasz i uświęcasz swoich wiernych, aby ludzi mieszkających na jednej ziemi oświecała jedna wiara i łączyła jedna miłość" tłumaczył, że Chrystus nas łączy, a wszystko to, co nas dzieli, przeszkadza w pełnym uczestnictwie w Eucharystii.

 

Metropolita wrocławski zauważył, że potrzeba dziś pojednania w rodzinach, wspólnotach sąsiedzkich, parafialnych, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. - My, mieszkańcy Wrocławia wiemy dobrze, że pojednanie jest możliwe - mówił. - Stąd właśnie wyszła inicjatywa listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, w którym padły słowa "Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie". Wiemy ile dobra zrodziło się z tego heroicznego aktu przebaczenia i jakie owoce przynosi do dnia dzisiejszego. Pojednanie i przebaczenie zawsze jest możliwe - podkreślił.

 

- Eucharystia zobowiązuje do otwartości na drugiego, do szacunku wobec bliźniego, także tego, który myśli inaczej, który różni się od nas religią, kulturą, czy kolorem skóry - powiedział.

 

Przywołał także przykład działającej we Wrocławiu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. - Ona jest znakiem, że otwartość na drugiego nie jest pobożnym życzeniem, ale przy wspólnym wysiłku może być realizowana - zakończył abp Kupny.

 

Po uroczystej Mszy św. wierni i kapłani na czele z pasterzem kościoła wrocławskiego przeszli w centralnej procesji do czterech ołtarzy. Trasa przebiegała z Ostrowa Tumskiego na Rynek. To nawiązanie do pierwszej procesji Bożego Ciała, która w 1450 r. przeszła dokładnie tą samą drogą.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?