Zakonnice: chcemy, aby uznano naszą posługę za diakonat

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Zakonnice nie rezygnują z ubiegania się o diakonat. "Wydaje się nam, że przyznanie nam diakonatu byłoby słuszne, ponieważ ludzie w ten właśnie sposób nas postrzegają i wiele z nas jest powołanych do pełnienia posługi, która w rzeczywistości jest diakonatem".

 

To słowa matki Carmen Sammut, przewodniczącej Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich z wywiadu dla dziennika La Repubblica.

 

Dopuszczanie kobiet do diakonatu to jeden z wielu postulatów, które zakonnice wysunęły w ubiegły czwartek podczas spotkania z Papieżem. Siostry odwoływały się do praktyki pierwotnego Kościoła. Franciszek od razu jednak zastrzegł, że charakter posługi tak zwanych diakonis w pierwotnym Kościele nie jest jasny.

 

Obiecał to sprawdzić, a nawet powołać w tym celu komisję. Wczoraj wypowiedział się w tej sprawie watykański rzecznik, przypominając, że Kościół badał już tę sprawę, a Międzynarodowa Komisja Teologiczna poświęciła temu ważny dokument.


Zdaniem matki Sammut kwestia bynajmniej nie jest zamknięta i ważne jest, by zaczęto o tym rozmawiać. Przypomina ona, że Jezus był blisko kobiet, pozwalał sobie na zachowania, które w tamtej epoce uchodziły za gorszące. "Potem jednak, niestety, Kościół rozdzielił mężczyzny i kobiety, i jest to podział katastrofalny" - podkreśla maltańska zakonnica. Nie ukrywa ona swego rozgoryczenia faktem, że na Ostatniej Wieczerzy Jezus jest przedstawiany wyłącznie w gronie mężczyzn. Wieczerza bez kobiet wydaje się jej niemożliwa. W każdym razie taka wizja Kościoła, w którego kierowniczym gronie są tylko mężczyźni, zakorzeniła się na dobre.

 

"Myślę, że nadszedł czas, aby się od niej wyzwolić i przywiązywać należytą wagę do obecności kobiet w Kościele" - powiedziała przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych. Zastrzegła ona jednak, że zakonnice nie marzą o kapłaństwie i biskupstwie. Chcemy jednak, aby uznano nasz diakonat jako posługę, bo jest to korzystne dla ludzi - dodała matka Carmen Sammut.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 01:05:14 | 2016-05-17
Liczą się fakty posługi a nie klasyfikacje posługi.

Oceń 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Macieek 19:42:49 | 2016-05-16
Do budy wiedźmy!

Oceń 22 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pola 18:28:33 | 2016-05-16
Ale my nie chcemy Waszej posługi jako diakonis! Żadna mądra kobieta nie chciałaby się wyświęcać na księdza.

Oceń 12 34 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nickname 17:50:45 | 2016-05-16
Siostry, dlaczego ograniczać się tylko do diakonatu. Kobieta na papieżycę ! To było by coś. Czy kobieta jest w czymś gorsza od mężczyzn ? Skąd ta opresyjna dyskryminacja. No, przecież w Ewangelii nigdzie nie ma expressis verbis takiego zakazu, tak samo jak nie ma nakazu odnośnie celibatu. Jedynym kryterium powinna być mądrość, miłość i działanie Ducha Św. A co z LGBT ? -Tyle możliwości...

Oceń 30 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patricia 15:01:04 | 2016-05-16
Cieżko wypowiadać mi się na ten temat ponieważ nie zgłębiłąm tej tematyki za bardzo. Na pewno przydałoby się to jeśli chodzi o sakrament spowiedzi. Wiem, że kapłan jest wyłącznie pośrednikiem w czasie sakramentu między nami a Bogiem aczkowiek kobietom łatwiej byłoby powierzyć swoje słabości drugiej kobiecie. Wychhodzi to z czysto ludzkich zachowań i sposobności. Uważam, że ta sprawa powinna być szerzej rozwinięta. I z chęcią dowiedziałąbym się o wszystkich postulatach sióstr zakonnych :)

Oceń 16 42 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Matthiass 13:37:07 | 2016-05-16
A Maryja nie była "diakonnicą" choć była do tego bardziej kwalifikowaną niż wszytkie zakonne kandydatki razem wzięte!

Oceń 24 29 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nk 09:37:18 | 2016-05-16
https://mafrsouthernafrica.files.wordpress.com/2013/11/sr-carmen-sammut.png

Oceń 13 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook