"Kapłaństwo jest darem Chrystusa dla ludu"

(fot. youtube.com)

Metropolita wrocławski wyświęcił na diakonów 14 alumnów wrocławskiego seminarium. W homilii hierarcha wygłosił przejmującą katechezę na temat posługi kapłańskiej we współczesnym świecie. - Kapłaństwo jest darem Chrystusa dla ludu wiernego - zaznaczył.

 

W pierwszej części homilii abp Kupny zauważył, że Kościół nie wybiera nikogo do święceń bez zgody samego zainteresowanego i jego publicznego wyrażenia woli przyjęcia święceń. - Wybiera was Kościół, ale wybiera w oparciu o wasz wybór, który dojrzewał w seminarium - mówił ksiądz arcybiskup, tłumacząc, że każdy dom ziarna jest miejscem, które ma służyć dojrzewaniu duchowemu oraz pomagać wchodzić w tajemnicę powołania.

 

- Nie jest to akademik, bursa studencka, ale dom formacji, w którym wszystko podporządkowane jest w służbie tym, którzy pozytywnie odpowiadają na głos powołania Chrystusa - podkreślił abp Kupny, dopowiadając: - Nie wystarczy znać psychologię, by śledzić rzeczywistość powołania kapłańskiego. Wyraźnie widać jak autorzy wielu publikacji poświęconych powołaniu stają jakby przed szklanym murem, który nie pozwala im dotknąć tego, co dzieje się w sercu powołanego. Psychologiczne i socjologiczne metody badawcze nie są w stanie odsłonić tajemnicy powołania. Do tego potrzeba wiary.

 

Kontynuując swoje rozważania arcybiskup, który wiele lat pełnił posługę rektora katowickiego seminarium zaznaczył, że subiektywny wybór kandydatów do kapłaństwa musi spotkać się z obiektywnym wyborem Kościoła.

 

- Nie wystarczy, że ktoś wybierze sobie kapłaństwo - mówił - Kapłaństwa nie można sobie samemu wziąć. Ono się nikomu nie należy. Jest ono darem Chrystusa dla ludu wiernego. Dlatego wierni powinni modlić się o dobre i święte powołania kapłańskie i zakonne. Kapłaństwo, do którego zmierzacie jest darem Chrystusa, a o tym kto spełnia warunki stawiane kandydatom do kapłaństwa, decyduje Kościół, nie kto inny - dodał abp Kupny.


Zwracając się do nowo wyświęconych diakonów metropolita wrocławski przypomniał, że powołanie kapłańskie spełnia się wówczas, gdy człowiek uwalnia się od własnej idei samorealizacji, aby zjednoczyć się z wolą Bożą i pozwalając, by ona go prowadziła. - Dziś, kiedy istnieje niebezpieczeństwo, że głos Pana zostanie przytłumiony przez głosy podpowiadające: "Masz prawo planować własną karierę" pamiętajcie o słowach Jezusa skierowanych do uczniów: "Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam". Jesteś przez Pana powołany i posłany. Jeśli to posłanie będziesz realizować towarzyszyć ci będzie moc Ducha Świętego - podkreślił ksiądz arcybiskup.

 

Hierarcha zachęcił także nowych diakonów do troski o ludzi chorych, słabych i ubogich. - Pamiętajcie, że będziecie diakonami, to znaczy sługami. Niech słowa Pana Jezusa: "Nie przyszedłem, aby mi służono, ale abym służył" staną się zasadą waszej posługi diakońskiej, a następnie zasadą całego waszego kapłańskiego życia - spuentował.


To drugi raz od dłuższego czasu, kiedy święcenia diakonatu we Wrocławiu zostały udzielone w innym terminie niż 24 czerwca, w Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Do tej pory ta data była tradycyjne dniem udzielenia tych święceń. W związku z tym, iż za dwa tygodnie metropolita wyświęci na prezbiterów 10 alumnów szóstego roku seminarium, co spowodowałoby, iż ponad miesiąc w diecezji nie byłoby diakonów, hierarcha postanowił, że święcenia diakonatu będą poprzedzały prezbiterat. Dzięki temu obecni diakoni mogą wprowadzić nowo wyświęconych w ich posługę.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook