"Ta deklaracja może zmienić oblicze islamu"

(fot. youtube.com)

"Jeśli to jest prawdziwy islam, to możemy łatwo z nim współpracować" - powiedział znany hierarcha katolicki, jeden z uczestników ogólnoświatowej konferencji przywódców islamu.

 

Kard. Theodore E. McCarrick, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu wezwał do tego, by nie ignorować deklaracji z Marrakeszu, o której pisaliśmy w styczniu.

 

Kard. McCarrick mówił o tym podczas zebrania Krajowego Klubu Prasowego w Waszyngtonie. Hierarcha zauważył, że trzeba przypominać o zasadach podkreślonych w deklaracji - przede wszystkim o tzw. konstytucji z Medyny z 622 roku n.e., która miała regulować pokojowe stosunki między pierwszą gminą muzułmańską a przedstawicielami innych religii. Deklaracja z Marrakeszu mówi również o równości politycznych i kulturowych praw muzułmanów i nie-muzułmanów. 

 

Kardynał powiedział, że te zasady zostały obalone przez rozmaite grupy w świecie muzułmańskim, "które wzięły Koran i nauczanie Proroka po to, by użyć ich dla własnej agendy politycznej (...), dla zdobycia władzy nad ludźmi". 

 

Hierarcha przywołał również fatwę - opinię wykwalifikowanego prawnika lub muftiego, która wskazuje rozwiązania w obrębie prawa muzułmańskiego - która została ogłoszona 10 lat temu przez Muzułmańskie Towarzystwo Ameryki Północnej.

 

- Choć głosiła ona międzyreligijną harmonię i początkowo zwróciła uwagę wielu dziennikarzy, to potem wypadła z obiegu medialnego - mówił kardynał - To samo stało się z podobną deklaracją króla Jordanii, która została ogłoszona w podobnym czasie: choć początkowo entuzjastycznie przyjęta, została zignorowana. 

 

Kardynał McCarrick był jednym z 50 nie-muzułmańskich przywódców religijnych obecnych w Marrakeszu, która poświęcona była tematowi przemocy uzasadnianej religią, ograniczaniem wolności słowa i wyznania, ksenofobii i islamofobii. 

 

- Ta deklaracja może zmienić oblicze islamu - powiedział hierarcha - Nie reformować go, ale przyprowadzić go z powrotem tam, gdzie kiedyś był.

 

Zdaniem kardynała tzw. konstytucja z Mediny jest "dokumentem tego rodzaju, który podkreśla w pełni godność osoby ludzkiej". - Jeśli to jest prawdziwy islam, to możemy z nim łatwo współpracować w tworzeniu nowego świata - dodał hierarcha. 

 

- Nie pozwólcie, by ta deklaracja umarła - powiedział kard. McCarrick - Niech będzie dla nas żywym wyzwaniem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook