Kard. Dziwisz: po ŚDM oczekujemy "odrodzenia młodych ludzi"

(fot. praszkiewicz / shutterstock.com)

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział zagranicznym dziennikarzom, że oczekuje się, iż Światowe Dni Młodzieży przyniosą "odrodzenie młodych ludzi wokół wartości moralnych i religijnych, w Polsce i w Europie".

 
Podczas spotkania z wysłannikami europejskich mediów w związku z ŚDM, które w lipcu odbędą się w Krakowie, kardynał Dziwisz oświadczył: "Europa została zbudowana na chrześcijańskich korzeniach. Jeśli oderwiemy się od tych korzeni, drzewo umrze".
 
- Walczymy o zachowanie wartości moralnych i chrześcijańskich korzeni, fundamentu Europy. Musimy być zdolni do obrony przed destrukcyjnymi tendencjami, nawet jeśli jesteśmy sami oskarżani przez Europę o to, że to my jesteśmy destrukcyjni - dodał były osobisty sekretarz Jana Pawła II, cytowany przez agencję ANSA.
 
Odniósł się też do sytuacji w Polsce. - Jesteśmy zaniepokojeni niżem demograficznym, który nie wynika z ubóstwa, ale ze sposobu myślenia, z mentalności. Rząd wspiera odnowę narodu, na przykład poprzez zasiłki na dzieci - mówił arcybiskup krakowski.
 
Pytany o zaniepokojenie w Europie niektórymi elementami polityki rządu w Warszawie, kardynał Dziwisz odparł, że Polska jest "krajem wolnym i suwerennym, który strzeże swej wolności w wymiarze moralnym i politycznym".
 
O Światowych Dniach Młodzieży napisał także wydawany we Włoszech katolicki dziennik "Avvenire", który przypomina o wystosowanym przez metropolitę zaproszeniu: "Przyjedźcie, Kraków i Polska czekają na was. Nie lękajcie się".
 
Gazeta dodała, że apel ten nie dotyczy tylko katolików, ale wszystkich osób na świecie, które wierzą w pokój. Dziennik episkopatu Włoch przypomniał czytelnikom, że wciąż można zapisywać się na ŚDM. Podkreślił zarazem, że "z całą pewnością liczba uczestników kulminacyjnej mszy z papieżem Franciszkiem przekroczy 2 miliony".
 
"Avvenire" zaznacza, że spośród zagranicznych grup pielgrzymów najliczniejsza będzie włoska. Wcześniej informowano o przyjeździe około 100 tysięcy Włochów. Według gazety bardzo liczne będą też grupy z Singapuru, Hongkongu i pozostałej części Chin. Ponadto wymieniono pielgrzymki z Iraku i Armenii.
 
Choć program pobytu papieża jest już ustalony, "wszyscy oczekują także niespodzianek" - zauważa "Avvenire".
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook