Watykan do buddystów: możemy działać razem

(fot. shutterstock.com)

Jak co roku Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego ogłosiła orędzie do buddystów całego świata z okazji najważniejszego ich święta Vesakh (zwanego też Hanamatsuri). 

 
W niektórych krajach kultury i cywilizacji buddyjskiej jest ono obchodzone 14 maja, w innych - 20 i 21 maja. Tegoroczne orędzie nosi tytuł "Buddyści i chrześcijanie: razem wspierajmy wychowanie ekologiczne" i w dużej części nawiązuje do najnowszej encykliki Franciszka "Laudato si'", a także przywołuje dwa dokumenty buddyjskie nt. zagrożeń środowiska.
 
Przesłanie przypomina na wstępie, że zbliżające się święto upamiętnia trzy ważne wydarzenia z życia Gautamy Buddy: jego narodziny, oświecenie i śmierć. - Życzymy wam pokoju, spokoju i radości w waszych sercach, rodzinach i w waszych krajach - głosi dokument Rady.
 
Podkreśla następnie, że inspiracją do powstania tego orędzia jest encyklika Franciszka "Laudato si'" - o trosce o nasz wspólny dom. Ojciec Święty zwraca w niej uwagę, że na świecie rozszerzają się pustynie zewnętrzne, gdyż coraz bardziej rozległe stają się pustynie wewnętrzne w nas, toteż obecny kryzys ekologiczny wzywa do głębokiego nawrócenia wewnętrznego. Co więcej, papież podkreśla konieczność wzmożenia starań na rzecz nowego myślenia o istotach ludzkich, o życiu, społeczeństwie i o naszych stosunkach z przyrodą, bez tego bowiem oświata i wychowanie będą nieodpowiednie i nieskuteczne - stwierdza watykańskie orędzie.
 
Wspomina też o dwóch dokumentach buddyjskich nt. postępującej degradacji środowiska naturalnego: "Nadszedł już czas działania: buddyjska deklaracja nt. zmian klimatycznych" i "Oświadczenie buddyjskie nt. zmian klimatycznych do przywódców światowych". Świadczą one o wspólnym przekonaniu, że w centrum kryzysu ekologicznego leży w istocie kryzys własnego ego, wyrażający się w ludzkiej zachłanności, niepokoju, arogancji i niewiedzy. Aby położyć kres pogarszaniu się naszego otoczenia, muszą się zmienić nasz styl życia i oczekiwania - stwierdziły oba przesłania buddyjskie.
 
- Ponieważ kryzys związany ze zmianami klimatycznymi wynika z działalności ludzkiej, my, chrześcijanie i buddyści, musimy razem pracować na temat duchowości ekologicznej. W obliczu przyspieszenia globalnych problemów dotyczących środowiska sprawą palącą jest również współpraca międzyreligijna - czytamy w przesłaniu watykańskim. Podkreślono w nim potrzebę propagowania opartej na wartościach etyki ekologicznej, szanującej i troszczącej się o przyrodę. Należy równie wywierać nacisk na wierzących wszystkich religii, aby ponad granicami angażowali się w budowanie odpowiedzialnego ekologicznie porządku społecznego, opartego na podzielanych wspólnie wartościach.
 
- W tych krajach, w których buddyści i chrześcijanie żyją i pracują obok siebie, możemy popierać zdrowie i trwałość planety dzięki wspólnym programom edukacyjnym, zmierzającym do wzrostu wrażliwości na środowisko naturalne, jak również na wspieranie wspólnych inicjatyw - stwierdza dokument Papieskiej Rady.
 
Na zakończenie zachęcono do współpracy obu religii w celu uwolnienia ludzkości od cierpień spowodowanych zmianami klimatycznymi. - W ten sposób przyczynimy się do spełnienia marzenia o naszym wspólnym domu. W tym duchu jeszcze raz życzymy wam radosnych i pokojowych świąt Vesakh - zakończyła swe orędzie Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. Podpisali je przewodniczący tego urzędu kard. Jean-Louis Tauran i jego sekretarz bp Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ.
 
Zwyczaj wysyłania orędzi przez tę dykasterię z okazji głównych świąt innych religii sięga początku lat siedemdziesiątych XX wieku (do 1988 r. był to Sekretariat dla Niechrześcijan). Najpierw były to przesłania do muzułmanów na zakończenie ich miesiąca postu - ramadanu, a od połowy lat dziewięćdziesiątych doszły do tego orędzia do wyznawców hinduizm z okazji święta Divali i do buddystów na święto Vesakh.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

nickname 16:28:03 | 2016-05-06
„Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”. (Jn, 14, 1-6)

"I rzekł do nich: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk, 16, 15-16). 

Oceń 34 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook