Franciszek, Bartłomiej i Hieronim podpisali deklarację ws. migrantów

(fot. PAP/EPA/FILIPPO MONTEFORTE / POOL)

Papież Franciszek, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim w deklaracji podpisanej w sobotę na greckiej wyspie Lesbos w obozie dla uchodźców podkreślili, że świat nie może ignorować kryzysu migracyjnego.

 

 

- Spotkaliśmy się na greckiej wyspie Lesbos, aby zademonstrować nasz głęboki niepokój z powodu tragicznej sytuacji licznych uchodźców, imigrantów i poszukujących azylu, którzy przybywają do Europy uciekając od sytuacji konfliktu, a w wielu przypadkach codziennych zagrożeń - wyjaśnił papież oraz dwaj prawosławni dostojnicy.

 

Dodali w dokumencie: "Światowa opinia publiczna nie może ignorować gigantycznego kryzysu humanitarnego spowodowanego rozprzestrzenianiem się przemocy i konfliktów zbrojnych, prześladowań i wysiedlania mniejszości religijnych i etnicznych oraz wykorzenienia rodzin z ich domów, z pogwałceniem ich ludzkiej godności oraz podstawowych praw i wolności człowieka".

 

Sygnatariusze deklaracji wyrazili przekonanie, że tragedia przymusowej migracji i wysiedlania dotyka milionów ludzi i jest "kryzysem ludzkości", wymagającym reakcji solidarności, współczucia, wielkoduszności oraz natychmiastowego praktycznego zaangażowania środków.

 

"Z Lesbos wzywamy wspólnotę międzynarodową do odważnej reakcji, aby stawić czoło temu ogromnemu kryzysowi humanitarnemu i przyczynom leżącym u jego podstaw, poprzez inicjatywy dyplomatyczne, polityczne i charytatywne oraz wspólne wysiłki zarówno na Bliskim Wschodzie jak i w Europie" - zaapelowali z obozu dla uchodźców Moria.

 

"Uznając już podjęte wysiłki w celu zapewnienia pomocy i opieki uchodźcom, imigrantom i azylantom, wzywamy wszystkich przywódców politycznych do wykorzystania wszelkich środków na rzecz zapewnienia tego, aby jednostki i wspólnoty, w tym chrześcijanie, pozostali w swoich ojczyznach i cieszyli się podstawowym prawem do życia w pokoju i bezpieczeństwie - dodali Franciszek, Bartłomiej i Hieronim.

 

Za pilne zadanie uznali stanie na straży praworządności, obronę podstawowych praw człowieka, ochronę mniejszości, walkę z handlem i przemytem ludzi. Podkreślili, że trzeba wyeliminować niebezpieczne szlaki migracyjne, takie jak te przez Morze Egejskie i całe Morze Śródziemne oraz opracować bezpieczne procedury przesiedleń.

 

"W szczególności wyrażamy naszą solidarność z mieszkańcami Grecji, którzy mimo własnych problemów gospodarczych wielkodusznie zareagowali na ten kryzys" - zapewnili.

 

W deklaracji znajduje się apel: "Wspólnie uroczyście błagamy o zakończenie wojny i przemocy na Bliskim Wschodzie, o sprawiedliwy i trwały pokój i godny powrót osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Prosimy wspólnoty religijne o zwiększenie swoich wysiłków na rzecz przyjęcia, pomocy i ochrony uchodźców wszystkich wyznań oraz aby instytucje pomocy religijnej i cywilne koordynowały swoje wysiłki".

 

"Prosimy wszystkie nasze kraje, aby tak długo, jak istnieje taka potrzeba, udzielały azylu tymczasowego, oferowały status uchodźcy osobom do tego uprawnionym, rozszerzały swoje działania pomocowe i współpracowały ze wszystkimi ludźmi dobrej woli na rzecz szybkiego zakończenia trwających obecnie konfliktów" - wezwali.

 

Papież i prawosławni dostojnicy napisali, że Europa stoi obecnie przed jednym z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych od końca drugiej wojny światowej. Do wszystkich wierzących zaapelowali, by pamiętali słowa Chrystusa: "Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie".

 

W dokumencie zapowiedzieli też wzmożenie wysiłków w celu krzewienia pełnej jedności wszystkich chrześcijan.

 

"Broniąc podstawowych praw człowieka uchodźców, osób poszukujących azylu i imigrantów oraz wielu ludzi marginalizowanych w naszych społeczeństwach, dążymy do wypełnienia misji Kościołów służenia światu" - oświadczyli.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook