ŚDM: już 298 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 przekazał najświeższe dane dotyczące kwestii zakwaterowania pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak poinformowano, jest już 298 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów. 

 

Są to miejsca zarówno u rodzin, jak i w jednostkach zakwaterowania zbiorowego: szkołach, remizach i domach kultury.

 

- Noclegów poszukujemy dla około 350 tys. osób, dlatego, że pielgrzymi przy rejestracji mają możliwość wyboru pakietu z zakwaterowaniem, bądź bez - mówi Agnieszka Lewandowska z Departamentu Logistyki.

 

Dodaje, że szacunki oparte są głównie na ŚDM z Madrytu, gdzie zarejestrowało się ponad 440 tys., a z tego ok. 320 tys. osób skorzystało noclegów. Agnieszka Lewandowska przypomina, że noclegi pozyskiwane są nie tylko w mieście Kraków ale w czterech strefach zakwaterowania:

 

Strefa I: Miasto Kraków (obejmuje obszar dekanatów krakowskich I-XI),

 

Strefa II: Kraków Region (dekanaty archidiecezji Krakowskiej, z wyłączeniem dekanatów XIII, XIV, XVII, XX, XXIX, XXXII, XLIV),

 

Strefa III: Diecezja Tarnowska (dekanaty Bochnia-Wschód, Bochnia-Zachód, Brzesko, Szczepanów),

 

Strefa IV A: Diecezja Kielecka (dekanaty Miechów, Skała, Słomniki, Proszowice, Kazimierza Wielka, Skalbmierz),

 

Strefa IV C: Diecezja Katowicka (dekanat Mysłowice).

 

Ciągle można przyjąć pielgrzymów

 

Dalej mogą zgłaszać się rodziny, które mogą ugościć pielgrzymów. Osoby zamieszkujące w wyżej wymienionych strefach mogą pobrać stosowną deklarację, wypełnić ją oraz przekazać Komitetowi Parafialnemu, działającemu przy kościele parafialnym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Więcej informacji na stronie: www.krakow2016.com/rodziny

 

Pozyskiwanie noclegów u rodzin odbywa się na poziomie parafii. W około 500 parafiach działają Parafialne Komitety Organizacyjne. Przedstawicielka jednego z nich, Magdalena Kukuła, była obecna na spotkaniu. Parafia w Bochni zebrała 1165 miejsc w rodzinach. - Cały czas staramy się jeszcze więcej miejsc pozyskać, przede wszystkim przez organizację "Niedziel Światowych Dni Młodzieży". Są to comiesięczne spotkania, kiedy jesteśmy do dyspozycji przez całą niedzielę. Przedstawiciele PKO opowiadają o tym, dlaczego warto przyjąć pielgrzymów, opowiadają jak zakwaterowanie będzie wyglądać, odpowiadają na pytania i rozwiewają wątpliwości - powiedziała Magdalena Kukuła.

 

Jak poinformowała, wolontariusze parafialni organizują wydarzenia na parafii, ale także starają się być obecni na wydarzeniach dziejących się w mieście, "żeby ludzie widzieli, że w kontekście ŚDM cały czas coś się dzieje i mieli możliwość podejścia i zadania pytań".

 

Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowa ŚDM zapewniła, że Komitet Organizacyjny troszczy się nie tylko o zarejestrowanych pielgrzymów, ale - wraz z władzami lokalnymi - o wszystkich, którzy przybędą do Krakowa. Zauważyła, że system rejestracji działa w czasie rzeczywistym, stąd wciąż spływające dane.

 

Dodała, że jest opcja, ze kiedy organizatorom wyczerpią się miejsca noclegowe, to pakiety z zakwaterowaniem przestaną być dostępne. Rzecznik dodaje, że największym wyzwaniem dla komitetu są właśnie pielgrzymi którzy pojawią się w Krakowie bez oficjalnej rejestracji, którzy mogą pojawić się w Krakowie na czas od piątku do niedzieli. I dla tych osób komitet chce przygotować awaryjne miejsca.

 

Patrycja Filipiak z Departamentu Logistyki wymienia wśród nich: wojskowe namioty na terenach niektórych parafii, otwarte od piątku do poniedziałku przez całą dobę kościoły w Krakowie oraz domy parafialne. Zauważa też, że część tych osób ma już zapewnione noclegi w hotelach, u swoich znajomych i krewnych lub na komercyjnych polach namiotowych. Nocleg z soboty na niedzielę, tradycyjnie dla ŚDM, pielgrzymi spędzają na Campus Misericordiae.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook