Kenia: rok po masakrze chrześcijańskich studentów

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Kenijska diecezja Garissa uczciła pierwszą rocznicę ataku islamskich fundamentalistów z ugrupowania Asz-Szabab na tamtejszy uniwersytet. Zamordowali tam oni w ubiegłoroczny Wielki Czwartek 2 kwietnia 148 studentów, w większości chrześcijan, a kilkudziesięciu ciężko ranili.

 

Podczas Mszy niedzielnej biskup Garissy Joseph Alessandro, maltański misjonarz z zakonu kapucynów, zachęcił wiernych do modlitwy za ofiary i ich rodziny oraz o nawrócenie morderców.

 

Jaka jest teraz sytuacja w Garissie? Na to pytanie odpowiada Tomy Simmons z obecnej w Kenii od 60 lat pozarządowej organizacji pomocy medycznej w Afryce AMREF (African Medical and Research Foundation):

"Jest ogromna frustracja, bo ubiegłoroczne ataki, obok strasznej masakry studentów, wywołały bardzo poważne skutki na całym terytorium. Przedtem 85 proc. personelu medycznego i połowa nauczycieli pochodziło z innych części Kenii. A ponieważ terroryści zabijali ludzi zamiejscowych i niemuzułmanów, po ataku na uniwersytet i innych podobnych incydentach, wielu czujących się zagrożonymi, że ich także może to spotkać, opuściło ten teren. W samym tylko okręgu administracyjnym Garissa brakuje jeszcze ok. 800 nauczycieli i wielu pracowników służby zdrowia, dlatego zamknięto szereg szkół i ośrodków leczenia. Budzi to pretensje ludności do państwa, które wydaje się być nieobecne. Uniwersytet w Garissie otwarto ponownie w styczniu, jednak 700 studentów zamiejscowych nie powróciło. Większość z nielicznych już teraz studiujących to ludzie miejscowi, co zupełnie zmieniło charakter uczelni. Dziś, kiedy słyszy się nazwę Garissa, kojarzy się to z zagrożeniem dla niemuzułmanów" - powiedział Simmons.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?