XIX Dominikańska Pielgrzymka na Jasną Górę

Pod hasłem „Amen, amen!” wyruszyła z Krakowa XIX Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W ośmiu grupach pielgrzymować będzie blisko 1400 pielgrzymów, którzy do Częstochowy dotrą 9 sierpnia.

 

Pielgrzymkę rozpoczęła poranna Msza św. w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie, którą celebrował przewodnik grupy „GPS” o. Tomasz Golonka OP. Witając pielgrzymów, dominikanin przypomniał o historycznej wyprawie, która także rozpoczęła się 3 sierpnia. – W 1492 roku Krzysztof Kolumb wyruszył na swoją wyprawę. Do odkryć na miarę Kolumba przymuszać się nie musimy. Modlimy się jednak, o to prosimy i tego sobie wzajemnie życzymy, by każdy z nas poczynił w tym czasie swoje własne, pożyteczne odkrycia, które będą mu służyły w życiu – mówił o. Golonka.

Z roku na rok pielgrzymka dominikańska jest coraz liczniejsza. W tym roku wyruszyło w niej osiem grup: „19” - czyli młodzież z duszpasterstwa szkół średnich "Przystań", trzy grupy akademickie „Beczka”, dwie grupy „Cisza” o charakterze ascetycznym, „JTS” - czyli pątnicy związani z dominikańskim duszpasterstwem w Jarosławiu, Tarnobrzegu i Sandomierzu oraz grupa „GPS” związana z klasztorami w Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie, która zadebiutowała na pielgrzymce w ubiegłym roku.

Tegorocznym hasłem pielgrzymki są słowa Pana Jezusa „Amen, amen!”, z którymi często zwracał się do swoich uczniów. – Amen, to ma być odpowiedź pielgrzymów na ewangelię, która będzie im głoszona w drodze – tłumaczy o. Adam Szustak, duszpasterz akademicki „Beczki”. - Chodzi o przyjęcie Ewangelii całej, tego, co w niej łatwe i tego co w niej trudne - dodaje.

W słowie przewodnim do pielgrzymów dominikanie wyjaśnili, jaki jest sens pielgrzymowania na Jasną Górę. „Przez wysiłek, zmęczenie, wzajemną pomoc będziemy próbowali połączyć nasz dom z Jej mieszkaniem. W tym czasie będziemy przechodzić także inną i o wiele trudniejszą pielgrzymkę, tę, która dzieli nasze serce od Jej serca” – czytamy w śpiewniku, który otrzymał każdy uczestnik pielgrzymki.

Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 roku. Wcześniej jako słynna grupa "9", organizowana przez duszpasterstwo akademickie "Beczka", była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. "Dziewiątka" przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a 15:44:36 | 2010-08-03
w ubiegłym rozku maszerowałam w JTS w tym roku nie mogłam :(
pozdrawiam wszystkich pątników!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook