Abp Gądecki: bez wiary w zmartwychwstanie nie ma chrześcijaństwa

(fot. youtube.com)

- Bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa nie ma ani chrześcijanina ani chrześcijaństwa. Tylko ten jest chrześcijaninem, kto wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w Orędziu wielkanocnym wyemitowanym przez 1 program Telewizji Polskiej.

 
W kontekście 1050. rocznicy Chrztu Polski abp Stanisław Gądecki życzył, by wspomnienie tego przełomowego wydarzenia rozświetliło ciemne regiony naszej Ojczyzny. Mówiąc natomiast o aktualnej sytuacji w kraju Przewodniczący KEP podkreślił, że rozwiązanie kryzysu zależy tylko od Polaków, tych którzy rzeczywiście służą prawdzie.
 
W Orędziu wielkanocnym zarejestrowanym przez Redakcję Programów Katolickich TVP abp Gądecki podkreślił, że zmartwychwstanie Jezusa jest najważniejszą prawdą naszej wiary, bo to właśnie dzięki niemu Chrystus objawił się jako prawdziwy Syn Boży, Pan życia oraz śmierci. "Bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa nie ma ani chrześcijanina ani chrześcijaństwa. Tylko ten jest chrześcijaninem, kto wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa" - powiedział Przewodniczący KEP.
 
Jak zauważył Zmartwychwstały Chrystus ukazał nam oblicze Miłosiernego Ojca, który jest bezwzględnie wierny swojej odwiecznej miłości do człowieka. "Zmartwychwstanie czyni widoczną miłość Bożą, która prowadzi do zniszczenia grzechu ludzkiego. Kościół żyje niewyczerpanym pragnieniem miłości miłosiernej" - powiedział metropolita poznański. Życzył, by w Roku nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia prawda ta napełniała nasze serca wdzięcznością i pobudzała do wielbienia Boga, źródła miłosierdzia dla świata.
 
Nawiązując do obchodów 1050-lecia Chrztu Polski hierarcha zauważył, że Jubileusz ten przypomina nam moment, gdy Ewangelia dotarła do naszego Narodu, u samych początków jego historii. "Przez Chrzest zostaliśmy uwolnieni od życia w grzechu i odrodzeni do nowego życia i wszczepieni w Kościół" - powiedział abp Gądecki. Zachęcił, by wspomnienie tego przełomowego wydarzenia rozświetliło ciemne regiony naszej Ojczyzny. Wyjaśnił, że chodzi tu szczególnie o taką wizję świata, która nie jest w stanie wykroczyć poza to, co widzialne i doświadczalne i niepocieszona kieruje się ku nicości, która miałaby być ostateczną przystanią ludzkiego istnienia. "Tymczasem - jeśli wyeliminujemy wiarę w Chrystusa i Jego zmartwychwstanie - nie ma wyjścia dla człowieka, a każda jego nadzieja stanie się tylko iluzją. Stajemy ciągle przed wyborem, który można streścić w słowach: «Bóg, albo nic»" - mówił Przewodniczący KEP.
 
Wezwał także, by tegoroczne święta Wielkanocne stały się duchowym przygotowaniem na Światowe Dni Młodzieży. Jak zauważył ŚDM to nic innego jak krok w kierunku zbliżenia się do Zmartwychwstałego Pana, który jest całkowitym spełnieniem marzeń o dobru i szczęściu dla każdego człowieka. "To On wzbudza w młodych pragnienie radykalnych wyborów, które nie pozwalają iść na kompromisy. To On też każe zrzucać maski, które zakłamują nasze życie. To On wzbudza w młodych pragnienie uczynienia ze swojego życia czegoś wielkiego" - mówił.
 
Na zakończenie abp Gądecki powiedział, że tegoroczna Wielkanoc jest również okazją do apelu o pojednanie narodowe. "Przecież Zmartwychwstały Chrystus - jak uczy św. Paweł - jest "naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur - czyli wrogość" - zauważył metropolita poznański. Jak dodał "kto jest z Chrystusa, ten zdąża do pojednania". Przewodniczący KEP powiedział, że "rozwiązanie kryzysu zależy więc tylko od Polaków, ale to od Polaków którzy rzeczywiście służą prawdzie".
 
"Wszystkim moim rodakom w kraju i za granicą życzę radosnych i błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego" - zakończył abp Gądecki.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook