Drobin: straż przed Grobem Pańskim pełnią Turkowie

By Piotr Grochowski (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W dwóch parafiach diecezji płockiej: św. Jakuba w Górze i św. Stanisława BM w Drobinie straż przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek pełnią "Turkowie" - mężczyźni ubrani w stroje przypominające tureckie mundury.

 

Zwyczaj ten prawdopodobnie sięga czasów Odsieczy Wiedeńskiej.

 

Tradycja stawiania "Turków", strzegących Grobu Pańskiego sięga prawdopodobnie XVII-XVIII w. Jedna wersja mówi o tym, że na Mazowszu mieszkało dużo drobnej szlachty, która brała udział w wyprawach wojennych, w tym w Odsieczy Wiedeńskiej. Jako łupy przywieźli mundury tureckie. Potem na pamiątkę tego wydarzenia, przebierali się w nie w święta.

 

"Druga wersja dowodzi z kolei, że szlachta przywiozła ze sobą jeńców, a ci przeszli na chrześcijaństwo. Potem tak się zaangażowali w nową religię, że w kościołach pełnili straż przy Grobach Pańskich właśnie w czasie Wielkanocy. Jakieś ziarno prawdy w tym pewnie jest, choć do dziś pozostaje zagadką, dlaczego `Turkowie` z Drobina mają wyszytą na czapkach liczbę 28", mówi Magdalena Lica-Kaczan z działu etnograficznego Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

 

Zwyczaj ten jest popularny zwłaszcza na południu kraju, na Mazowszu niemal wymarł. Zachował się jedynie w dwóch parafiach w diecezji płockiej: św. Jakuba w Górze i św. Stanisława BM w Drobinie.

 

Mężczyźni, którzy od Wielkiego Piątku do rezurekcji pełnią straż przy grobie Chrystusa, ubrani są w oryginalne, czerwone lub zielone mundury, mają długie, czarne brody, występują z mieczami u boku. W czasie rezurekcyjnej procesji otaczają kołem księdza z monstrancją w ręku, potem padają na znak bojaźni przed Zmartwychwstałym i uciekają w popłochu z kościoła.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?