Ks. Przemysław Szewczyk o tragedii w Brukseli

ks. Przemysław Szewczyk
(fot. twitter.com/SkyNews)

Pismo uczy, że każdy kto nienawidzi brata jest zabójcą. Za zabójstwem stoi więc nienawiść. Najbardziej mnie zdumiewa, że ani w Paryżu, ani dziś w Brukseli nie chodzi o nienawiść do człowieka z konkretną twarzą i życiorysem - pisze ks. Przemysław Szewczyk.

 

Znowu. Tak samo bezczelnie jak w listopadzie w Paryżu, gdy wrzucili śmierć w sielankę nadsekwańskiego wieczoru: koncert, mecz, kafejka, wybuch, strzały, śmierć... Dziś postanowili zatruć śmiercią i strachem rutynowy brukselski poranek: kawa, rzut okiem na gazetę, buziak dla żony, metro, bomba, strach, a może i śmierć. Czemu?


Nie rozmawiałem nigdy z terrorystą. Nie wiem zatem na pewno, ale Pismo uczy, że każdy kto nienawidzi brata jest zabójcą. Za zabójstwem stoi więc nienawiść.

 

Najbardziej mnie zdumiewa, że ani w Paryżu, ani dziś w Brukseli nie chodzi o nienawiść do człowieka z konkretną twarzą i życiorysem. Ludzie giną przypadkowo. Nienawiść skierowana jest przeciw jakimś "nam" istniejącym w ich głowach, przeciw sytemu i spokojnemu Zachodowi, który wyrósł na krwi i biedzie innych, przeciw bezbożnikom, którzy hołdują ciału i przyjemności, a o Bogu zapomnieli.

 

Religia czasem niestety podsyca nienawiść. Naszego Pana też ukrzyżowano i znienawidzono z przywiązania do Boga i Jego Prawa.


Nawet jeśli ten obraz "nas", obfitujących w dobra dzięki wyzyskowi innych jest urojony, jego siła jest rzeczywista.


Dwie rzeczy możemy zrobić, żeby przybliżyć pokój, i trudno mi wskazać, która winna być pierwsza. Potrzebujemy siły prawdziwej religii, która nigdy nie da się wykorzystać do usprawiedliwienia bezsensownej przemocy płynącej z nienawiści. I potrzebujemy większej sprawiedliwości niż ta, którą obecnie sankcjonujemy nasze układy z "trzecim światem". Jak wielkie musi być poczucie krzywdy, które tak deprawuje ludzkie serca i umysły. Dominujemy zamiast się dzielić. Straszny grzech naszego świata.

 

 

ks. Przemysław Szewczyk - prezbiter Kościoła rzymskokatolickiego Archidiecezji Łódzkiej. Patrolog, tłumacz. Prezes Stowarzyszenia Dom Wschodni - Domus Orientalis. Założyciel portalu patres.pl.

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

JurekS 07:26:31 | 2016-03-23
Aż się z tego wszystkiego po paru latach zalogowałem.
Miałem napisać ostrzej, ale się przy Wielkim Tygodniu powstrzymałem. Niestety teza ks. Przemka mnie powaliła :/  "Jak wielkie musi być poczucie krzywdy, które tak deprawuje ludzkie serca i umysły" To nie poczucie krzywdy Przemku tylko chora z nienawiści religia pod nazwą Islam.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 11:46:55 | 2016-03-22
To nie bieda pcha tych ludzi do zmachów ale wiara w bożka o imieniu Allach. I celem tych ludzi nie jest podbój Zachodu lecz Rzymu jako prawdziwego wroga. Ale kto ma bronić serca Jedynego Koscioła Katolickiego ? Księża którzy widzą w tym wszystkim tylko arabskie ubóstwo ?   

Oceń 33 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?