Kielce: zapowiedź I Dni Tichnerowskich

ks. Józef Tischner

Opowieści i wykłady na temat ks. Józefa Tischnera i jego dorobku, które wygłoszą m.in.: Wojciech Bonowicz, ks. Adam Boniecki, o. Maksymilian Nawara OSB, Dariusz Hybel i bp Jan Piotrowski, a także prezentacje aktorskie "Rekolekcji Tischnerowskich" i wystawy książek - złożą się na program I Kieleckich Dni Tischnerowskich, które rozpoczną się 9 marca w Kielcach.

 
I Kieleckie Dni Tischnerowskie odbywać się w dniach 9 - 31 marca pod hasłem "Tischner i cała reszta" w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, w kamienicy Planty 7 - miejscu szczególnym ze względu na tragiczne zdarzenia, zwane "pogromem kieleckim", które rozegrały się tutaj 70 lat temu. 
 
Zdaniem organizatorów ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, to w takim miejscu najdobitniej może zabrzmieć tischnerowski sposób myślenia i postawa, łączące w sobie odwagę i wrażliwość na "twarz drugiego". 
 
Niemal w przeddzień 85. urodzin księdza Józefa Tischnera - 9 marca o godz. 18.00 -  sylwetkę wybitnego filozofa i teologa przybliży Wojciech Bonowicz, autor biografii "Tischner" i książki "Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze".  
 
Opowieść tę kontynuować będzie w Instytucie 17 marca o godz. 19.00 ks. Adam Boniecki, redaktor-senior "Tygodnika Powszechnego". Trzecie spotkanie  - 30 marca o godz. 17.00 - wypełnią wspomnienia Kazimierza Tischnera, brata księdza profesora.  
 
Teksty nieznanych kazań księdza Tischnera przybliżą kieleccy aktorzy w ramach " Re-kolekcji Tischnerowskich" w Wielki Poniedziałek, a w Wielką Środę obejrzeć będzie można wybrane odcinki z cyklu filmowego "Tischner czyta katechizm".
 
Odbędą się też dwa wyjątkowe spotkania: 10 marca z benedyktynem o. Maksymilianem Nawarą OSB i Dariuszem Hyblem - autorami książki pt. "Słuchaj, medytacja jest… Rozmowa post mortem z o. Janem Berezą" oraz 31 marca z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim, który wygłosi wykład pt. "Bóg  wybacza czułością, nie dekretem".
 
Uzupełnieniem I Kieleckich Dni Tischnerowskich będą dwie wystawy: "Odwaga myślenia" prezentowana na ul. Sienkiewicza przy Ławeczce Karskiego, a użyczona przez Instytut Myśli Józefa Tischnera oraz  "Drogami Tischnera" - eksponowana w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, która zawierać będzie m.in. osobiste książkowe dedykacje księdza Tischnera. 
 
Publiczność kielecka będzie także miała możliwość zakupienia książek tischnerowskich wydawnictwa Znak i "Tygodnika Powszechnego".
 
Organizatorem I Kieleckich Dni Tischnerowskich ich jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Patronuje im "Tygodnik Powszechny’. Projekt współfinansowany jest przez Urząd Miasta w Kielcach. Na wszystkie wydarzenia wstęp będzie bezpłatny.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook