400 lat temu Kościół potępił teorię Kopernika

(fot. wikimedia commons / Jan Matejko)

Dokładnie 400 lat temu - 24 lutego 1616 - Kuria Rzymska potępiła dwa podstawowe twierdzenia, zawarte w dziele Mikołaja Kopernika "De Revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach ciał niebieskich).

 

Zakazano szerzenia poglądów, iż "Słońce jest środkiem świata" i że "Ziemia nie jest ani środkiem świata, ani nieruchoma, ale cała się obraca". Teologowie Świętego Oficjum uznali pierwsze stwierdzenie za "bezsensowne i absurdalne w swej filozofii i formalnie heretyckie", drugie zaś za co najmniej błędne w wierze.

 

Są to dwie teorie, które zrewolucjonizowały wiedzę człowieka o wszechświecie - fakt, że to nie Słońce krąży wokół Ziemi, ale to ona porusza się wokół Słońca, które jest "centrum wszechświata".

 

Dziś wiadomo, że chodzi o jedno z wielkiej liczby takich centrów w kosmosie. Jednym z przekonanych zwolenników i obrońców dzieła kopernikańskiego był Galileusz, którego ówczesny papież Paweł V upomniał i wezwał do porzucenia tych poglądów, uznanych za błędne i zagrożone więzieniem. Matematyk i astronom z Pizy uległ ostrzeżeniu, aby uniknąć poważniejszych skutków.

 

5 marca 1616 Kongregacja Indeksu Ksiąg Zakazanych (istniała w latach 1571-1917) ogłosiła dekret, stwierdzający, iż teoria kopernikańska jest całkowicie sprzeczna z Pismem Świętym (divinae Scripturae omnino adversantem), nie wspominając jednak ani słowem, że jest to herezja, chociaż 10 dni wcześniej teologowie Kongregacji Świętego Oficjum uznali ją za "formalnie heretycką" (formaliter haereticam).

 

Dzieło Kopernika było stopniowo uznawane przez Urząd Nauczycielski Kościoła, począwszy od drugiej połowy XVIII, a oficjalnie wykreślono je z Indeksu Ksiąg Zakazanych w 1828 roku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

yarek 01:19:45 | 2016-02-25
Rocznica raczej nie godna wspominania...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 23:53:08 | 2016-02-24
W taki sposób Kościół rzymskokatolicki hamował rozwój wiedzy, hamował naukę i odkrycia czym przyczyniał się do biedy, głodu i cierpień ludzi. Przeczytałem kiedyś wywód w którym autor udowadniał, że gdyby nie Kościół rzymskokatolicki obecny poziom rozwoju byłby osiągniety 300 lat wcześniej. 

Oceń 3 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 19:16:56 | 2016-02-24
Pierwszą rzeczywistą obserwacją, że Ziemia faktycznie wykonuje ruch wokół Słońca było okrycie zjawiska abberacji świetlnej przez Jamesa Bradleya w 1729 roku.

Oceń 1 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook