Niemcy: Kościół chce więcej troski o uchodźców

(fot. PAP/EPA/NAKE BATEV)

Kościół katolicki w Niemczech chce jeszcze bardziej zatroszczyć się o chrześcijańskich uchodźców przybywających do tego kraju.

 

Zapewnił o tym podczas konferencji prasowej w Norymberdze przewodniczący komisji niemieckiego episkopatu ds. kontaktów z zagranicą. Abp Ludwig Schick nawiązał też do wydanych w ubiegłym tygodniu przez niemiecki episkopat "Wzorców pracy Kościoła z uchodźcami". Stwierdził, że obowiązkiem chrześcijanina jest przyjęcie każdego, kto szuka schronienia.


- Zbyt mało uwagi poświęcaliśmy sytuacji chrześcijan w ośrodkach dla uchodźców - przyznał abp Schick dodając, że teraz biskupi są już bardziej uważni i będą wspierać wiernych podczas ich ubiegania się o azyl i podczas późniejszej integracji. - Nie może być tak, że poszukujący w Niemczech azylu znów muszą cierpieć z powodu swojej wiary - zaznaczył niemiecki hierarcha zwracając uwagę na narastające konflikty na tle religijnym w obozach dla uchodźców, gdzie ofiarami ataków często byli chrześcijanie. Abp Schick powiedział, że Kościół w Niemczech chce pomóc uchodźcom w wolnym wyznawaniu wiary.

 

O szczególnej trosce wobec chrześcijańskich uchodźców piszą niemieccy biskupi również w specjalnych "Wzorcach pracy Kościoła z uchodźcami", ośmiostronicowym dokumencie zatwierdzonym niedawno na sesji plenarnej episkopatu. Już w pierwszym punkcie biskupi zaznaczają, że "pomoc uchodźcom i migrantom jest częścią tożsamości Kościoła. Chrześcijańska tożsamość wyraża się wtedy, kiedy każda osoba szukająca schronienia w naszym kraju traktowana jest z należytą godnością". W dokumencie jest też mowa o konkretnych krokach instytucji kościelnych, pomagających w integracji uchodźców a także o konieczności zwiększenia dialogu z muzułmanami i Żydami.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook