"Rozmawiałem o tym, jak zapobiec wojnie światowej"

(fot. EPA/Alejandro Ernesto)

Rozmawiałem z papieżem o tym, jak zapobiec wojnie światowej - ujawnił patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl trzy dni po spotkaniu z Franciszkiem w Hawanie. W rozmowie ze stacją telewizyjną Russia Today TV zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) stwierdził, że trzeba zrobić wszystko co możliwe, by doszło do znacznej poprawy relacji między Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

 

- Musimy sobie uświadomić, że są to dwa największe mocarstwa, które mają militarną siłę do zniszczenia siebie nawzajem i całego świata. Za wszelką cenę trzeba uniknąć wojny na szeroką skalę. O tym rozmawiałem z papieżem Franciszkiem - przyznał Cyryl.

Dodał, że ich spotkanie mogło być "planem Bożym" w czasie, gdy "ciemne chmury zbierają się nad Syrią" i gdy "istnieje groźba konfrontacji między państwami mających olbrzymią siłą zniszczenia".

- Musimy zrobić wszystko, by uniknąć wojny. To jest numer jeden wśród priorytetów dla Amerykanów, dla Rosjan i wielu innych narodów - wskazał patriarcha.

Przypomniał, że nawet w czasie zimnej wojny chrześcijanie Związku Radzieckiego i USA znajdowali sposoby, by się spotkać i pracować razem na rzecz lepszej przyszłości. - Mieliśmy intensywne kontakty z amerykańskimi wspólnotami chrześcijańskimi, łącznie z wizytami delegacji, konferencjami, aby wypracować wspólne chrześcijańskie podejście do spraw, które dzieliły USA i Związek Radziecki - mówił zwierzchnik RKP, pytając dlaczego nie mielibyśmy tego zrobić również dzisiaj.

Zauważył, że większość mieszkańców USA to chrześcijanie. - Podzielają te same wartości i należą do tej samej światowej rodziny chrześcijańskiej, co my. Musimy skorzystać z tej okazji, by raczej budować mosty niż pogłębiać podziały między nami. Wówczas to oddolne wsparcie ze strony zwykłych ludzi, duchownych i instytucji religijnych stworzy w naszych krajach środowisko, które będzie miało pozytywny wpływ na tych, którzy kształtują politykę zagraniczną - podkreślił Cyryl.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

_ania 22:01:28 | 2016-02-15
Aaa.. więc to nie było spotkanie ekumeniczne, tylko polityczne... W każdym razie ze strony prawosławnej...

No tak, teraz jeśli wojna wybuchnie to już wiemy z góry z czyjej winy...

Oceń 11 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?