Mazowsze: pielgrzymi idą śladami św. Jakuba

(fot. shutterstock.com)

21 pielgrzymów uczestniczy w kolejnym etapie pieszej pielgrzymki śladami św. Jakuba. 60-kilometrowa trasa wiedzie od Świerży Górnych, przez Puszczę Kozienicką do Skaryszewa, gdzie znajduje się kościół św. Jakuba. Skaryszew to jedna z najstarszych parafii w diecezji radomskiej.

 
Pielgrzymami są głównie członkowie Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Stowarzyszenie ma na celu nie tylko rozszerzanie kultu św. Apostoła Jakuba, ale pomoc i współpracę w odtwarzaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy. - Naszym celem jest również wspieranie i promocja europejskiej tradycji związanej z szerzeniem idei ruchu pątniczego św. Jakuba oraz wspomaganie i pobudzanie inicjatyw na rzecz ochrony zabytków, krajobrazu kulturowego i przyrodniczego na trasach pielgrzymkowych św. Jakuba w Polsce - powiedział Łukasz Stefaniak.
 
Wśród pielgrzymów jest Ryszard Bożek z Warszawy. W sumie przeszedł ok. 4 tysiące kilometrów podczas różnych pielgrzymek związanych ze św. Jakubem. - Idziemy drogą miłosierdzia, podobnie jak to czyniła św. Faustyna Kowalska - powiedział pątnik. 
 
W pielgrzymce udział bierze również Regina Madej-Janiszek. - Nasza inicjatywa wpisuje się w trwający Rok Miłosierdzia, dlatego nasza pielgrzymka, która odbywa się etapami, zakończy się w czerwcu w Łagiewnikach. Kroczymy droga św. Jakuba w Polsce - powiedziała pątniczka.
 
W niedzielę około godziny 13.00 pielgrzymi dotrą do kościoła św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie. Tam zaplanowano wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego, która zakończą trzeci etap dwudniowego pielgrzymowania. Kolejny etap pielgrzymki odbędzie się w dniach 27-28 lutego ze Skaryszewa, przez Mirzec do Bodzentyna u podnóża Gór Świętokrzyskich.
 
Kościół w Skaryszewie znajduje się przy średniowiecznej drodze św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago), czyli szlaku pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła do którego od wieków wędrowali pobożni patnicy. Podążają oni samotnie lub w małych grupach, głównie pieszo. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba (stała się symbolem pielgrzymów) i żółtymi strzałkami. Szlak istnieje od ponad tysiąca lat i jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok dróg do Rzymu i Jerozolimy.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?