Kuwejt: protest przeciw budowie kościołów

(fot. shutterstock.com)

Duża grupa parlamentarzystów i prawników Kuwejtu gwałtownie sprzeciwiła się zapowiedzianej przez władze stolicy tego kraju zgodzie na budowę kościołów.

 

Muzułmański prawnik Ahmad al-Azemi zapowiedział zgłoszenie inicjatywy deputowanych, przeciwstawiającej się tym planom, które - jak zaznaczył - "jest sprzeczne z szariatem" [prawem muzułmańskim].

 

Przeciwnicy budowy nowych świątyń chrześcijańskich powołują się zresztą nie tylko na prawo koraniczne, ale także na konstytucję kraju, stanowiącą, iż w Kuwejcie islam jest religią oficjalną i źródłem ustawodawstwa.

 

W tej sytuacji wszyscy naukowcy i znawcy prawa islamskiego będą zgodni co do tego, że na Półwyspie Arabskim nie wolno wznosić żadnego niemuzułmańskiego obiektu kultowego - uważa al-Azemi i jego zwolennicy.

 

W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny władz Miasta Kuwejtu Ahmad al-Manfuhi oświadczył na łamach miejscowych mediów, że wyrażono zgodę na budowę nowych kościołów. Tymczasem po wspomnianych protestach kierownik miejskiego wydziału technicznego Fahd al-Sane dał do zrozumienia, że dotychczas nie otrzymał żadnych informacji na temat przydzielenia działek pod budowę kościołów.

 

Sprawa budowy świątyń chrześcijańskich w Kuwejcie i w ogóle na całym Półwyspie Arabskim ciągnie się od wielu lat. Na przykład w latach 2012 i 2013 miejscowi parlamentarzyści sprzeciwili się kategorycznie wszelkim planom w tym zakresie, a wielki mufti Arabii Saudyjskiej wezwał nawet do zburzenia tych kościołów, które tam już istnieją.

 

Gdy w lutym 2013 władca Bahrajnu wydał zezwolenie na wzniesienie tam katedry katolickiej, wywołało to gwałtowne sprzeciwy miejscowych muzułmanów, a nawet doprowadziło do napięć w stosunkach tego kraju z niektórymi innymi państwami tego regionu, łącznie z Iranem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook