Nuncjusz na noworocznym spotkaniu Senatu

(fot. youtube.com)

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się we wtorek z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce. W spotkaniu wziął udział m.in. nuncjusz apostolski, dziekan korpusu dyplomatycznego abp Celestino Migliore.

 
W spotkaniu noworocznym z korpusem dyplomatycznym udział wzięli wicemarszałkowie Senatu Maria Koc i Bogdan Borusewicz oraz senatorowie.
 
Nuncjusz apostolski w imieniu ambasadorów akredytowanych w Warszawie pogratulował marszałkowi Senatu oraz senatorom wyboru na członków izby wyższej. Podkreślił, że ambasadorowie z uwagą odnoszą się do zachodzących w Polsce zmian.
 
"Niech ten rok będzie czasem realizacji słusznych aspiracji tego Państwa i jego obywateli" - mówił nuncjusz apostolski. Złożył ponadto życzenia noworoczne marszałkowi, senatorom i pracownikom Senatu.
 
Abp Migliore wspomniał też o wydarzeniach, które miały niedawno miejsce w Senacie: o wystawie "Insygnia Wolności" i Dniu Praw Człowieka. Wystawa nawiązująca do 25. rocznicy przekazania z Londynu do Ojczyzny symboli władzy państwowej II Rzeczypospolitej była przypomnieniem wartości, jakimi są dla każdego człowieka wolność i suwerenność. Natomiast Dzień Praw Człowieka to zdaniem nuncjusza apostolskiego sprawa niezmiernie ważna dla współczesnego państwa i jego obywatelskiego społeczeństwa.
 
Kryzys imigracyjny i zapewnienie bezpieczeństwa w Europie i świecie to według marszałka Stanisława Karczewskiego najważniejsze wyzwania na najbliższy rok i kolejne lata, stojące przed wspólnotą międzynarodową.
 
W jego ocenie, bezpieczeństwo można zapewnić jedynie poprzez wspólne przeciwdziałanie zorganizowanej przemocy i próbom naruszenia integralności terytorialnej oraz aktom terrorystycznym.
 
"Europa i świat stanęły przed trudnym egzaminem. Z jednej strony dziedzictwo Starego Kontynentu, gdzie prawa człowieka, bezpieczeństwo i poczucie sprawiedliwości stanowią wartości nadrzędne i zobowiązują do udzielenia pomocy potrzebującym tysiącom uchodźców, z drugiej zaś troska o własnych obywateli, nakazująca z dystansem podchodzić do kwestii imigrantów" - powiedział marszałek. Dodał, że kryzys uchodźczy doprowadził już do ostrych podziałów w Unii Europejskiej i w konsekwencji może zagrozić także trwałości strefy Schengen.
 
Karczewski podkreślił, że 2015 rok przyniósł zmiany w Polsce. Odbyły się wybory prezydenckie i parlamentarne, które w zasadniczy sposób zmieniły polską scenę polityczną, stały się ważnym sprawdzianem dotychczasowych działań polityków i partii politycznych. "Po raz pierwszy w historii polskiej demokracji jedno ugrupowanie zostało obdarzone mandatem społecznego zaufania, który pozwolił na samodzielne rządy. To wielki honor, ale także odpowiedzialność i wyzwanie" - podkreślił marszałek.
 
Przypomniał o tragicznych wydarzeniach minionego roku - zamachach terrorystycznych m.in. w siedzibie tygodnika "Charlie Hebdo" i serii ataków 13 listopada ub. roku w Paryżu. Mówił o wojnach i związanych z nimi tragediach setek tysięcy dorosłych i dzieci.
 
Marszałek powiedział, że okazją do rozmów o bezpieczeństwie będzie zaplanowany na 8 i 9 lipca br. w Polsce szczyt NATO. W ocenie marszałka to kluczowe wydarzenie w sferze bezpieczeństwa, nie tylko ze względu na kwestie Ukrainy, dalszego przebiegu konfliktu z ISIS, zmiany strategii obronnej NATO, ale także wzmocnienia tzw. wschodniej flanki sojuszu.
 
Marszałek Karczewski wspomniał też o Światowych Dniach Młodzieży w lipcu br. w Krakowie, których weźmie udział papież Franciszek oraz kwietniowych uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji zwołane zostanie nadzwyczajne, wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.
 
Marszałek zapowiedział większą aktywność polityczną i legislacyjną Senatu. Podkreślił, że wyzwaniem dla Senatu będzie wspólne działanie z Sejmem w sprawie wprowadzenia w życie pakietu ustaw dotyczących Polonii: ustawy o opiece nad Polonią i Polakami za granicą, nowelizacji ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o repatriacji. Poinformował, że sprawy związane z opieką nad Polonią i Polakami za granicą wracają do kompetencji izby wyższej.
 
Zaznaczył, że Senatowi zależy na dobrych kontaktach międzynarodowych. W związku z tym zamierza działać w ramach stałych delegacji: Trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy, dwustronnych zgromadzeń parlamentarnych: Polski i Litwy, Polski i Mołdawii, Polski i Ukrainy, Grupy Wyszehradzkiej, ale także w Stowarzyszeniu Senatów Europy i innych organizacjach międzyparlamentarnych. Wyraził przekonanie, że w tej kadencji kontynuowana będzie praca bilateralnych senackich grup parlamentarnych.
 
Marszałek życzył ambasadorom, aby najbliższe miesiące obfitowały w pomyślne dla ich narodów wydarzenia.
 
13 stycznia z dyplomatami spotkał się prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że "wszyscy wstępujemy w 2016 rok ze świadomością, jak wiele w przestrzeni międzynarodowej jest spraw trudnych, wymagających naszej pogłębionej i intensywnej współpracy oraz dialogu".
 
Prezydent przypomniał też, że "rok 2016, to z punktu widzenia pozycji Polski w relacjach międzynarodowych rok trzech niezwykle ważnych wydarzeń, których mamy zaszczyt być gospodarzem".- Będą nimi Szczyt NATO w Warszawie, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na których będziemy zaszczyceni obecnością Ojca Świętego Franciszka oraz obchody 1050. rocznicy chrztu Polski - podkreślił wówczas Andrzej Duda.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook