Bp Farrell: to znaczący krok na drodze jedności

Ekumeniczne obchody 500. rocznicy Reformacji w Lundzie w Szwecji z udziałem papieża Franciszka będą znaczącym krokiem na drodze jedności - powiedział bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.


Przypomniał, że od okresu kontrowersji między katolikami i protestantami upłynęło 500 lat. Z kolei w ciągu minionych 50 lat zmienił się klimat wzajemnych relacji, które polegają już nie na opozycji i rywalizacji, lecz na poszukiwaniu jedności wszystkich chrześcijan. Ekumenizm służy głębszemu spojrzeniu, nie jednostronnemu, lecz dążącemu do zrozumienia racji drugiej strony. - Po 50 latach intensywnego dialogu teologicznego doprowadziło to do nowego sposobu patrzenia na Reformację - zaznaczył hierarcha.

 

Zaznaczył, że fakt, iż w Lundzie papież będzie przewodniczył uroczystości rocznicowej razem przywódcami świata luterańskiego, zdarzy się po raz pierwszy w historii. Wszystkie dotychczasowe obchody były "chwilami konfliktu, triumfalizmu jednej lub drugiej strony". Tym razem będzie to wspólne upamiętnienie rzeczy dobrych, pozytywnych impulsów Reformacji, naprawy życia Kościoła.

 

- Zastanówmy się: czego chciał Luter? Chciał skorygowania nadużyć, które - musimy to przyznać - były obecne w życiu Kościoła. Niestety stało się inaczej i doszło do podziału. Ale poszukiwanie Kościoła bardziej świętego, bardziej żywotnego, bardziej uczciwego jest pozytywnym bodźcem, który z czasem - za sprawą Soboru Trydenckiego i w późniejszych stuleciach, a szczególnie w ostatnich latach pod impulsem łaski Vaticanum II - doprowadził do tego, że wiele postulatów Lutra częścią życia Kościoła - wskazał bp Farrell.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook