Kraków: o małżeństwach mieszanych

(fot. shutterstock.com)

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbyło się w niedzielę ekumeniczne nabożeństwo kończące diecezjalny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

Modlitwę szczególnie wzbogaciło świadectwo życia obecnych małżeństw mieszanych - katolików z osobami innych wyznań chrześcijańskich. "Ekumenizm jest wtedy, kiedy ja wierzę, że w Kościele obok działa Duch św. ze swoimi darami, które ja mogę zbierać dla siebie" - powiedział podczas wspólnej modlitwy bp Grzegorz Ryś.

 

Prowadzący nabożeństwo kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że olbrzymią rolę na drodze do jedności chrześcijan odgrywa chrzest - dar miłosiernego Boga, który jest uznawany przez wiele Kościołów. "Jesteśmy tu w miejscu szczególnym, poświęconym wielkiemu orędownikowi jedności chrześcijan, świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II. Podejmujemy jego myśl, wyrażaną wielokrotnie, że duszą ekumenizmu jest nawrócenie serca i wspólna modlitwa" - wskazał.

 

Każda część nabożeństwa wskazywała na ekumeniczny charakter wydarzenia. Ewangelię odczytali we trójkę ks. Łukasz Kamykowski, teolog Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. Jarosław Antosiuk z polskiego autokefalicznego Kościoła prawosławnego oraz ks. Józef Bartos z Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Z kolei kazanie wygłosili ks. Roman Pracki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz biskup krakowski Grzegorz Ryś.

 

Ks. Pracki powiedział do zebranych, że ważna jest istota chrztu, nie wyznanie, w którym się go przyjmuje - ten sakrament nadaje przynależność do jednego Kościoła powszechnego i tym samym "już nikt nie sam i nie powinien czuć się niczyj".

 

Z kolei bp Grzegorz Ryś wskazywał: "Ekumenizm jest wtedy, kiedy ja wierzę, że w Kościele obok działa Duch św. ze swoimi darami, które ja mogę zbierać dla siebie. I dopiero wtedy jestem w nurcie ekumenicznym i to jest dzieło Boga, do którego jesteśmy zaproszeni. Bo ono może dokonać się tylko przez nas".

 

Obecni na modlitwie podkreślali dużą potrzebę takich spotkań. "Mamy wielu przyjaciół różnych wyznań - nie jest dla czymś dziwnym wspólnie spotykać się i modlić. Dlatego wspieramy duchowo inicjatywy, które są odzwierciedleniem takiej jedności w szerszym, bardziej powszechnym zakresie" - powiedział pan Michał z Krakowa, który na nabożeństwo przybył z żoną i córką.

 

"Ekumenizm jest nam bliski - widzimy konieczność dążenia do pełności Kościoła przez zwykłe, codzienne wspólne działania różnych wyznań" - dodał pan Wojciech z Krakowa.

 

W czasie nabożeństwa specjalne błogosławieństwo otrzymały pary mieszane, w których jedna strona jest katolicka, a druga reprezentuje inne wyznanie chrześcijańskie. "Jesteście dla nas wielką szansą ekumeniczną. Dziś chcemy się zjednoczyć w modlitwie za wasze rodziny" - powiedział obecny na nabożeństwie ks. dr Peter Hocken, wykładowca i teolog. Zebrani odnowili także przyrzeczenia chrzcielne oraz przeszli przez Bramę Miłosierdzia sanktuarium.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook