Eksperci KEP o ochronie prawna ludzkiego genomu

(fot. shutterstock.com)

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP wyda wkrótce trzy opracowania - zapowiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser.

 

- Jedno poświęcone ochronie prawnej ludzkiego genomu, drugie kwestii podstaw antropologicznych prokreacji i tego co nazywamy bioetyką genetyczną, trzecie zaś będzie dotyczyło przyczyn behawioralnych niepłodności - poinformował przewodniczący Zespołu.


W czasie piątkowego posiedzenia, które odbyło się w siedzibie kurii warszawsko-praskiej, Zespół pracował między innymi nad problemem statusu genomu ludzkiego i jego ochrony prawnej.

 

- Niezwykle dynamiczny rozwój technologii genetycznej powoduje, że rozstrzygnięcia prawne mają ogromne i daleko idące skutki praktyczne dotyczące ludzkiej osoby - powiedział abp Hoser. Podkreślił, że w związku z dyskusją związaną z polskim prawodawstwem Zespół chce dać podstawy antropologiczne, medyczne i filozoficzne rozstrzygnięciom praktycznym, które miałyby nastąpić.

 

Eksperci zajęli się również kwestią leczenia niepłodności, w tym zwłaszcza przyczynowo-skutkowej. - Zastanawialiśmy się nad diagnostyką i leczeniem pierwotnych oraz wtórnych przyczyn niepłodności a w związku z tym przywracaniem zdolności prokreacyjnej poszczególnych małżeństw bez uciekania się do technologii pomostowej do których należy między innymi zapłodnienie in vitro - powiedział abp Hoser.

 

Podkreślił, że zdaniem Zespołu niezbędne jest przeznaczenie większych środków z budżetu państwa na przyczynowe leczenie niepłodności.

 

Eksperci zwrócili uwagę, że jedną ważnych przyczyn niepłodność są dziś czynniki behawioralne czyli związane z ludzkimi zachowaniami. Wśród nich są min.: choroby infekcyjne, wpływy środowiskowe oraz zachowania mające cechy zahamowań psychicznych. Jest to więc bardzo złożony problem - stwierdziła abp Hoser.

 

W przyszłość Zespół planuje zająć się także bioetyką psychiatryczną. - Niepokojący wzrost we współczesnym społeczeństwie schorzeń psychiatrycznych wymaga uważnego i analitycznego spojrzenia na zjawisko w tym zwłaszcza na wszystkie czynniki wpływające na zaburzenia psychologiczne ludzkiej osoby - ocenił przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook