Watykan: zmiana w obrzędzie obmycia stóp

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież postanowił, że nie tylko mężczyźni i chłopcy, ale "wszyscy członkowie Ludu Bożego" będą odtąd mogli, po odpowiednim przygotowaniu być dopuszczeni do obrzędu obmycia stóp. W Watykanie opublikowano list Franciszka w tej sprawie do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha oraz odpowiedni dekret tej dykasterii.

 

W papieskim liście czytamy, że Ojciec Święty po dogłębnej analizie doszedł do wniosku, że należy zmienić zasady dostępu do obrzędu obmycia stóp, aby odtąd mogli w nim brać udział odpowiednio przygotowani wszyscy członkowie Ludu Bożego.

Natomiast dekret prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha przypomina, że dotychczasowe normy dotyczące obmycia stóp zawarte są w dekrecie Piusa XII Maxima Redemptionis nostrae misteria, z 30 listopada 1955 r. Mowa w nim, że w Wielki Czwartek podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej celebrans pod odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Jana może obmyć stopy dwunastu mężczyznom. Gest ten symbolizuje pokorę i miłość Chrystusa wobec swoich uczniów, a dokonujący go biskupi i kapłani upodabniają się wewnętrznie do Chrystusa. Obecnie duszpasterze mogą wybrać grupę wiernych, która reprezentowała by różnorodność i jedność różnych części Ludu Bożego. Mogą w jej skład wchodzić zarówno mężczyźni jak i kobiety, a także osoby młody jak i starsze, zdwoi i chorzy, osoby duchowne, osoby konsekrowane jak i świeccy.

Jednocześnie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina duszpasterzom o obowiązku prawidłowego pouczenia zarówno wybranych wiernych jak i pozostałych wiernych, aby w tym obrzędzie brali udział świadomie, czynnie i owocnie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

revista 13:22:21 | 2016-01-22
Tylko malutkie sprostowanie. Jestem polskim misjonarzem w Ameryce Lacinskiej, a konkretnie w Brazylii ponad 30 lat. Nie jest prawda co justynazun pisze "Jest to powszechne i nrmalne, a ksieza daja im rozgrzeszenia...". Sa przypadki. Takze sooby przystepujace do Komunii sw. bez spowiwedzi. Ale to sa przypadki, a nie cos naturalnego i powszechnego! Niestety, co niszczy tutaj nasz Kosciol to wielka ignorancja naszych wiernych, czy tez slaba formacja, nie wszystkich, ale wielu tubylczych duszpasterzy, jak tez tzw. zintegrowanych misjonarzy... Szczesc Boze zycze!

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

justynazun 13:16:51 | 2016-01-22
Juz w ubieglym roku, jczyli na rok przed oficjalnym wymyslem papieza w tej sprawie , Aldo Giordano (Wloch) , Nuncjusz w Wenezueli, obmywal nogi nie tylko mezczyznom,ale tez kobietom i dzieciom w kaplicy w Nuncjaturze.To tylko taka wiadomosc...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

justynazun 13:12:13 | 2016-01-22
Moze nas czekac wiele niespodzianek. Prawda jest taka,ze to jest czlowiek, ktory przybyl z Ameryki Poludniowej. Tam wbrew naukom Watykanu, ludzie rozwiedzieni, zyjacy w konkubinatach , przyjmuja komunie na przyklad. Jest to powszechne i normalne, a ksieza daja im rozgrzeszenia .Nie wiem czy to dobrze czy to zle.Ale jak na Synodzie mowia,ze nie ma komunii dla rozwiedzionych czy zyjacych na kocia lape, to dziwne jet to dla mnie.Przeciez jest.I papiez dobrze o tym wie.Niektore sprawy, to tylko kwestia czasu,bo papiez nie moze na sile wcisnac wszystkim biskupom swojej woli.

Oceń 1 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pawel G 22:09:31 | 2016-01-21
Kolejny krok w niewłaściwą stronę. Po Bergoglio można się w sumie spodziewać 'wszystkiego'. No nic, czekamy na dokument podsumowujący synod - tego należy się znacznie bardziej obawiać.

Oceń 22 19 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AGNES 21:20:49 | 2016-01-21
Niby nie powinno być przykrego zdziwienia, bo praktyka Franciszka wszak wyprzedziła postanowienia formalne.
A jednak to bardzo przykre. Zachęci wielu ślepych naśladowców i oburzy niedopuszczonych ze strony księży - zwolenników tradycji, wprowadzając podziały i niezgodę. Pięknie, coraz piękniej ... 

Oceń 14 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Fix 20:39:54 | 2016-01-21
Ja się tam nie znam, ale świeckich mężczyzn generalnie i tak "wywiewa" z Kościoła Katolickiego, więc po co odbierac im ten drobny w końcu przywilej, że gdzieś są ci "jedyni"? Poza tym myślałam, że oni mieli jakoś symbolizować apostołów.  

Oceń 24 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nk 18:42:56 | 2016-01-21
"Jednocześnie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina duszpasterzom o obowiązku prawidłowego pouczenia zarówno wybranych wiernych jak i pozostałych wiernych, aby w tym obrzędzie brali udział świadomie, czynnie i owocnie." Jeszcze tyko brakuje kursu dla księży jak mają myć te nogi, aby nie posądzono ich o molestowanie seksualne. :)

Oceń 29 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?