USA: arcybiskup skierowany do pracy w parafii

(fot. youtube.com)

Pół roku po tym, jak podał się do dymisji z funkcji metropolity Saint Paul i Minneapolis, abp John Nienstedt otrzymał nową funkcję - będzie pomagał w pracy duszpasterskiej proboszczowi jednej z parafii w diecezji Kalamazoo w stanie Michigan.

 
69-hierarcha odszedł po tym, jak prokuratura oskarżyła archidiecezję Saint Paul i Minneapolis o zaniedbania w ochronie dzieci przed nadużyciami seksualnymi. Wcześniej archidiecezja ogłosiła upadłość z powodu konieczności wypłacania odszkodowań ofiarom nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się jej kapłani.
 
Obecnie abp Nienstedt będzie pomagał ks. Johnowi Fleckensteinowi w parafii św. Filipa w liczącym 50 tys. mieszkańców Battle Creek. Proboszcz jest chory i poddał się leczeniu. W kościelnym biuletynie napisano, że arcybiskup będzie odwiedzał chorych w domach, odprawiał Msze św. i pełnił inne obowiązki duszpasterskie.
 
Składając w ub.r. rezygnację abp Nienstedt zapewniał, że odchodzi "z czystym sumieniem", gdyż wraz ze swoimi współpracownikami wdrożył właściwe procedury ochrony dzieci i dorosłych. Podał się jednak do dymisji, "by umożliwić archidiecezji nowy początek w obliczu wielu wyzwań, wobec których stoi". Przyznał jednocześnie, że jego przywództwo "odwróciło, niestety, uwagę od dobrej pracy" Kościoła i tych, którzy ją wykonują, dlatego zdecydował się odejść.
 
W minionych latach wykazano, że biskupi kierujący archidiecezją Saint Paul and Minneapolis od lat 50. XX w. przymykali oczy na działania księży pedofilów. Jeden z duchownych, już nieżyjących, był jedynie przenoszony 14 razy z parafii do parafii.
 
Ponadto samemu abp. Nienstedtowi zarzucano niewłaściwe zachowania seksualne wobec dorosłych w latach 80. i 90., gdy jako ksiądz pracował w archidiecezji Detroit. Do czasu wyjaśnienia tych oskarżeń zrezygnował tymczasowo z kierowania archidiecezją Saint Paul and Minneapolis, po czym na nowo podjął swe obowiązki. Od początku twierdził, że jest niewinny, zaś zarzuty są atakiem na niego za to, że jasno przedstawia nauczanie Kościoła i sprzeciwia się małżeństwom osób tej samej płci.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook